wtorek, 08 czerwiec 2021 17:48

Dezynfekcja wody – dlaczego jest ważna? Jak ją wykonać?

lampy UV do wody lampy UV do wody Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Na ziemi znajduje się wiele źródeł wody, jednak większość z nich nie nadaje się do powszechnego użytku. Woda do spożycia czy mycia musi mieć odpowiednie parametry.

Jest to szczególnie ważne w przypadku wody spożywczej, ale nie tylko. Woda do mycia też powinna być wolna od zanieczyszczeń. Dlatego tak ważne są między innymi procesy kontroli przydatności wody do spożycia, ale także regularna jej dezynfekcja. Dlaczego jest to tak istotne i w jaki sposób można to robić?

 

Dlaczego przeprowadza się dezynfekcję wody?

Najczęściej o oczyszczaniu czy dezynfekcji wody mówi się w kontekście wody spożywczej dostarczanej do domostw w celu picia czy przygotowywania na jej bazie posiłków. Jednak warto wiedzieć, że z wielu względów nie jest to jedyna sytuacja, w której taki proces jest konieczny. Dezynfekcja wody pozwala bowiem na usunięcie z niej szkodliwych mikroorganizmów, które mogą stanowić duże zagrożenie dla zdrowia i życia. Odpowiednio przetworzona woda będzie także bezpieczna dla przemysłu, w sytuacji gdy do prawidłowego funkcjonowania maszyn konieczne są określone parametry wody. Dlatego też dezynfekcje wody stosuję się nie tylko w przypadku wody pitnej, ale także w wodzie basenowej czy procesowej w przemyśle. Odpowiednio dobrane metody dezynfekcji pozwalają także na usuwanie resztkowego ozonu w wodzie basenowej.

W jaki sposób najlepiej dezynfekować wodę?

Sposobów na uzdatnianie wody jest wiele. Jednym z nich jest stosowanie lampy UV do wody. Wśród największych zalet tego rozwiązania wymienia się przede wszystkim fakt, że po zastosowaniu lampy smak wody nie zmienia się, co ma duże znaczenie dla wody pitnej. Lampy UV do dezynfekcji wody wykazują się wysoką skutecznością w niszczeniu niekorzystnych dla organizmu ludzkiego mikroorganizmu, w szczególności Legionelli i Clostridii. Wskazuje się także, że w porównaniu z chlorem, który wpływa na smak i zapach wody, o wiele lepiej radzą sobie z usuwaniem pasożytów, zwłaszcza Gardii i Cryptosporidium, które mogą wywoływać poważne choroby, zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Oprócz tego, lampy tego typu działają skutecznie także na różnego rodzaju wirusy.

Z uwagi na to, że do uzdatniania wody w ten sposób nie stosuje się żadnych środków chemicznych, może ona być bezpiecznie stosowana w przypadku wody pitnej czy użytkowej. Warto tutaj wspomnieć, że właśnie ze względu na lepsze parametry niż te, jakie daje chlorowe oczyszczanie wody i brak zmiany smaku czy zapachu wody, coraz częściej stosuje się lampy UV zamiast metod chemicznych.

© 2013-2020 by SN2.EU