wtorek, 30 marzec 2021 16:55

Wideodomofony - co warto o nich wiedzieć?

wideodomofony wideodomofony

Wideodomofony są dziś standardem nie tylko w biurowcach i instytucjach, ale także w domach prywatnych.

To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ pozwala nie tylko usłyszeć, ale i zobaczyć gościa, przed wpuszczeniem go na teren posesji. Instalując wideodomofon zyskujemy zatem nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo.

 

Wideodomofon - jak działa?

Wszystkie wideodomofony składają się z dwóch zasadniczych części. Są to:

  • panel bramowy - umieszczany na zewnątrz, tzn. przed wejściem do budynku lub przy płocie, w miejscu wejścia na posesję,
  • monitor (panel wewnętrzny) - który znajduje się wewnątrz domu lub mieszkania, najczęściej montowany na ścianie, przy drzwiach wejściowych.

Elementami systemu wideodomofonowego są również zasilacz oraz rygiel elektromagnetyczny, zwalniający blokadę przy otwieraniu bramy. Jak działa wideodomofon? W panelu bramowym umieszczona jest kamera, która przekazuje obraz do monitora znajdującego się mieszkaniu lub np. do telefonu, jeśli wybierzemy wideodomofon oferujący taką możliwość. Co ciekawe, wielu producentów oferuje dziś opcję rozbudowy całego systemu o dodatkowe monitory, kamery CCTV czy inne opcje sterowania, np. bramą garażową czy oświetleniem. Kto powinien zdecydować się na wideodomofon i jakie korzyści przyniesie jego instalacja?

Wideodomofon - najważniejsze zalety rozwiązania

Jak już wspomnieliśmy, wideodomofon zapewnia wygodę w wielu codziennych sytuacjach, ale także - i przede wszystkim - wysoki poziom bezpieczeństwa. Korzystając z domofonu z kamerą mamy pewność, że wpuściliśmy na teren posesji właściwą osobę. Odpowiednio rozbudowany system pozwala także zapisywać i archiwizować obrazy lub fragmenty wideo. To bardzo przydatne we wszystkich sytuacjach odbiegających od normy (np. kilka następujących po sobie prób dostania się na posesję).

Najważniejsze zalety wideodomofonu w użytku domowym, to:

  • Uniwersalność i możliwość dostosowania - w sprzedaży dostępne są zarówno proste, niewielkie zestawy, jak i skomplikowane systemy. Dzięki temu z pewnością znajdziemy produkt dopasowany do naszych potrzeb. 
  • Możliwość rozbudowy systemu domofonowego - np. o automatyczne rozpoznawanie osób, zabezpieczenia biometryczne, dodatkowe kamery czy inne elementy automatyki domowej.
  • Relatywnie niski koszt instalacji - nieskomplikowane zestawy można kupić stosunkowo tanio - cena rośnie proporcjonalnie do stopnia rozbudowania systemu.
  • Monitoring strefy wejściowej posesji - możliwość wygodnej kontroli przepływu osób oraz zapisywania obrazów w razie potrzeby.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem wideodomofonu?

Przede wszystkim warto wybrać taki system domofonowy, który będzie optymalnie dobrany do naszych potrzeb. Innymi słowy, warto nabyć produkt z takimi funkcjonalnościami, których rzeczywiście potrzebujemy. To oczywiście sprawa indywidualna, jednak szukając idealnego rozwiązania, warto pamiętać o kilku zasadach.

Pierwszą z nich jest funkcjonalność elementów systemu oraz ich wykonanie. Oba panele (zewnętrzny i  wewnętrzny) powinny być intuicyjne w obsłudze oraz wykonane z wytrzymałych materiałów. Dotyczy to szczególnie panelu bramowego, który jest narażony na działanie czynników atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne, np. w wyniku działania wandali. Warto wybrać urządzenie, dostosowane do instalacji na różnych powierzchniach, np. panele do montażu natynkowego i podtynkowego jednocześnie. 

Odpowiednia kampera ma wpływ na funkcjonalność wideodomofonu

Wybierając zestaw wideodomofonowy, warto zwrócić uwagę na kąt widzenia kamery - naturalnie im jest on większy, tym lepiej. Za wystarczający możemy uznać kąt 90 - 100°, choć nowoczesne modele oferują nawet 170°. Duży kąt szczególnie przyda się na otwartych przestrzeniach, np. przy drodze. która przebiega obok domu. Kamera szerokokątna pozwala również zweryfikować czy obok wejścia nie znajduje się większa liczba osób.

Nowoczesne akcesoria oraz kompletne systemy wideodomofonowe można znaleźć w sklepie internetowym Eltrox. Dzięki możliwości zakupów online, produkty można nabyć bez wychodzenia z domu. 

© 2013-2020 by SN2.EU