czwartek, 08 kwiecień 2021 17:15

Bezsenność po alkoholu. Jak picie wpływa na sen?

Bezsenność po alkoholu Bezsenność po alkoholu pixabay

Bezsenność po alkoholu to stosunkowo częsta przypadłość, z która borykają się osoby uzależnione. W popularnej opinii można spotkać się z mitem głoszącym, że alkohol pomaga w zaśnięciu.

Nie ma to jednak nic wspólnego z prawdą. Spożycie alkoholu może pozornie rozluźniać nasze mięśnie i wspomaga obniżeniu hormonu stresu - jednak w praktyce długotrwałe spożywanie napojów alkoholowych prowadzić może do bezsenności.

 

Alkoholizm a bezsenność

Długotrwałe spożywanie alkoholu może prowadzić do bezsenności. Dzieje się tak dlatego, że samo działanie alkoholu negatywnie wpływa na przebieg kolejnych faz snu. W przypadku ich zaburzenia, dochodzić może do częstego wybudzania i trudności z ponownym zapadnięciem w sen. Warto również wiedzieć, że sam problem nie dotyczy wyłącznie insomni. Zagadnienie to może dotknąć również osoby jedynie okazjonalnie spożywające alkohol. 

Substancje alkoholowe skracają tzw. sen długofalowy, a to właśnie ta faza odpowiedzialna jest za regenerację naszego organizmu. Sen jest przez to płytki i krótki - przetrzymuje nas na poziomie czuwania. 

Warto również pamiętać, że nawet w przypadku wcześniejszego usunięcia (metabolizacji) alkoholu przed snem, i tak wpłynie on na jego jakość. Następnego dnia możemy odczuwać zwiększone zmęczenie, co poskutkuje znacznym obniżeniem nastroju i zdolności koncentracji. Długotrwałe spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach może również doprowadzić do rozwinięcia się bezdechu sennego.

Bezsenność po alkoholu - przyczyny

Bezsenność po alkoholu - jest dolegliwością występująca u osób często spożywających alkohol. Dobry jakościowo odpoczynek i prawidłowa higiena snu są bardzo istotne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Długotrwały brak właściwego odpoczynku może być przyczyną wystąpienia znacznie poważniejszych konsekwencji - jak schorzenia przewlekłe, wspomniane zaburzenia oddychania, a nawet zaburzenia psychiczne - w tym najgroźniejsze psychozy alkoholowe.

Bezsenność po alkoholu

Uwalniane przez alkohol toksyny negatywnie wpływają na jakość snu, co zwiększać może również prawdopodobieństwo lunatykowania i mówienia sennego. Dodatkowo alkohol posiada właściwości odwadniające, co również wpływa na zaburzenie snu. 

Jak leczyć bezsenność po alkoholu

W przypadku długotrwałego spożywania nadmiernych ilość substancji alkoholowych, nasz organizm pełen jest nagromadzonych toksycznych substancji poalkoholowych. W takim wypadku, w celu całkowitego pozbycia się nieprzyjemnych dolegliwości, konieczne będzie zastosowanie detoksu i oczyszczenia alkoholowego. 

Co więcej, prawidłowy wzorzec snu, czyli całkowita poprawa higieny sennej, nastąpi dopiero po czasie od 5 do 9 miesięcy całkowitej abstynencji. Dopiero tak długi czas pozwoli organizmowi na całkowite przywrócenie równowagi metabolicznej.

Więcej o problemach dotyczących leczenia alkoholizmu dowiesz się na blogu: https://nasz-gabinet.pl/blog/

© 2013-2020 by SN2.EU