poniedziałek, 29 marzec 2021 15:21

Dlaczego maska spawalnicza to sprzęt niezbędny podczas spawania?

przyłbice spawalnicze przyłbice spawalnicze pixabay

Osłaniająca całą twarz, profesjonalna maska spawalnicza wyposażona w specjalny rodzaj szybki, która w sposób automatyczny przyciemnia się pod wpływem jasnego światła to podstawowy wymóg bezpieczeństwa pracy podczas spawania.

Tego typu sprzęt chroni wzrok oraz twarz, minimalizując ryzyko groźnych w skutkach oparzeń. Dzięki przyciemnieniu maska zapewnia dobrą widoczność w miejscu wykonywania spawu, a tym samym gwarantuje większą precyzję pracy.

Ochrona przed porażeniem wzroku i oparzeniami

Po zajarzeniu łuku elektrycznego i związanym z tym gwałtownym wzrostem temperatury pojawia się niezwykle intensywne światło, które nie tylko oślepia, ale w szybkim czasie może również prowadzić do uszkodzenia narządu wzroku. Wyposażona w specjalną przesłonę maska spawalnicza chroni oczy, ale nie przesłania zupełnie widoku. Przesłona przyciemnia się automatycznie, dzięki czemu ryzyko uszkodzenia oczu jest minimalne. Jednocześnie stopień przyciemnienia umożliwia precyzyjne operowanie uchwytem i wykonywanie spawów dobrej jakości. Maski do spawania chronią nie tylko przed porażeniem narządu wzorku, ale także przed wysoką temperaturą towarzyszącą spawaniu oraz ryzykiem oparzeń związanych z odpryskami. Niektóre modele tego typu sprzętu wyposażone są również w filtry i system nawiewu, dbając tym samym o bezpieczeństwo spawaczy pracujących w pomieszczeniach zamkniętych, słabo wentylowanych.

Samoprzyciemniające maski spawalnicze – większy komfort spawacza

Poza funkcją ochronną nowoczesne maski spawalnicze (https://www.eltrex.net.pl/przylbice-spawalnicze,c206.html) odpowiadają również za zapewnie wysokiego komfortu pracy oraz związanego z tym wzrostu jej jakości. Dzięki zastosowaniu samoprzyciemniających się przesłon chroniony jest wzrok, ale i zachowywana widoczność niezbędna do sprawnego operowania uchwytem oraz wykonywania precyzyjnych spawów dobrej jakości. W sprzedaży znaleźć można wiele rodzajów masek o różnych zakresach przyciemniania. Najprostsze modele mają jedną skalę w zakresie 9-13 DIN. Maska spawalnicza do spawania techniką TIG, przy zastosowaniu prądu o małym natężeniu, powinna mieć drugi zakres przyciemnienia 4-8 DIN, reagować szybciej na zajarzenie łuku elektrycznego i subtelniej przyciemniać, pozwalając zachować dobrą widoczność podczas pracy wymagającej dużej precyzji.

Operowania spawarką bez zastosowania ochronnej przyłbicy, nawet jeśli praca ma zająć zaledwie kilka-kilkanaście minut, jest zawsze ryzykowne. Warto zaopatrzyć się w tego typu sprzęt, tym bardziej że jest on naprawdę tani. Podstawowe modele masek spawalniczych dedykowanych spawaniu metodą MMA, MIG lub MAG kosztują niewiele więcej niż 100 zł. Sprzęt do spawania mniejszym prądem jest nieco droższy.

© 2013-2020 by SN2.EU