środa, 25 listopad 2020 18:05

Czym wyróżnia się odkurzacz cyklonowy?

 Zasady działania odkurzacza cyklonowego Zasady działania odkurzacza cyklonowego

Technologia cyklonowa w odkurzaczach zapewnia bardzo wysoką skuteczność sprzętu. Jej zastosowanie nie tylko zwiększa efektywność sprzątania, lecz także oznacza dużą wygodę. Warto przyjrzeć się bliżej temu, jak działa odkurzacz cyklonowy oraz poznać wszystkie korzyści płynące z jego zastosowania.

 

Co to jest odkurzacz cyklonowy i czym wyróżnia się jego działanie?

Odkurzacz cyklonowy to inaczej odkurzacz bezworkowy. Taki sprzęt wygląda więc nieco inaczej niż klasyczne urządzenie, ponieważ został wyposażony w specjalny pojemnik, w którym gromadzone są zanieczyszczenia zbierane podczas sprzątania różnych powierzchni. Zasady działania odkurzacza cyklonowego również są nieco inne – powietrze jest zasysane do wnętrza sprzętu z dużą siłą, a następnie wprowadzane w ruch wirowy przypominający cyklon (stąd nazwa odkurzacza). Pozwala to w łatwy i szybki sposób przetransportować kurz, paprochy oraz różnego typu okruszki do pojemnika, a także oddzielić od siebie mniejsze i większe zanieczyszczenia. Dobre urządzenia tego typu są wyposażone w odpowiednie filtry, w tym filtr EPA lub HEPA. Dzięki temu powietrze wydostające się z odkurzacza jest pozbawione różnych pyłów, a tym samym czystsze od tego, które zostało wcześniej zassane.

Dlaczego warto kupić odkurzacz cyklonowy?

Odkurzacz cyklonowy ma wiele zalet. Ponieważ jest wyposażony w bardzo dobry system filtracji, charakteryzuje się niezwykle wysoką efektywnością i doskonale usuwa wszelkie, nawet drobne zanieczyszczenia. Ma także stałą moc bez względu na ilość brudu zgromadzoną w pojemniku, co może być problemem w tradycyjnym sprzęcie – gdy w worku jest zbyt duża ilość zanieczyszczeń, siła ssąca zwykłego odkurzacza się zmniejsza.

Urządzenie wyposażone w technologię cyklonową zatrzymuje pyły w swoim wnętrzu, co eliminuje powstawanie nieprzyjemnych zapachów podczas odkurzania oraz poprawia jakość powietrza po sprzątaniu. Ma to niebagatelne znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy w domu mieszkają alergicy, a także małe dzieci i starsze osób.

Oprócz tego odkurzacz cyklonowy charakteryzuje się niższymi kosztami eksploatacji niż tradycyjny sprzęt. Jego stosowanie nie wymaga bowiem kupowania worków. Ma to korzystny wpływ nie tylko na stan naszych finansów, lecz także na środowisko naturalne. Ponadto, w wielu urządzeniach stosuje się zmywalne filtry, których również nie trzeba wymieniać – wystarczy co jakiś czas je umyć.

Czy odkurzacz cyklonowy ma wady?

Odkurzacz cyklonowy nie jest pozbawiony wad. Jego cena jest dość wysoka, wyższa niż w przypadku tradycyjnego odkurzacza workowego o podobnej klasie. Ponadto, sprzęt ten wymaga regularnego czyszczenia. Najlepiej po każdym sprzątaniu opróżniać pojemnik z brudu i dokładnie go myć. Choć to kwestia przyzwyczajenia, początkowo może to być dość uciążliwe. Czasami pojawia się również ryzyko, że podczas opróżniania komory zanieczyszczenia wysypią się na podłogę. Na szczęście to nie jest częsty problem, a producenci sprzętu AGD stosują coraz lepsze zabezpieczenia.

© 2013-2020 by SN2.EU