środa, 21 październik 2020 10:21

Jak czyścić łańcuch motocyklowy?

Przyrząd do czyszczenia łańcucha Przyrząd do czyszczenia łańcucha

Każdy właściciel motocyklu wie, że jednym z ważniejszych elementów całej maszyny jest łańcuch.

To on pozwala na przeniesienie mocy na oś napędową, dlatego utrzymanie łańcucha we właściwym stanie jest kluczem do tego, by motocykl stał się niemalże bezawaryjny. Czasy, kiedy łańcuch motocyklowy czyściło się naftą i pędzlem, na szczęście już dawno minęły, ponieważ dziś służą do tego odpowiednie narzędzia i specjalistyczne preparaty. W jaki sposób wyczyścić łańcuch motocyklowy i jakie niezbędne akcesoria są nam do tego potrzebne?

Co potrzebne do czyszczenia łańcucha motocyklowego?

Zanim przejdziemy do czyszczenia łańcucha motocyklowego, powinniśmy wcześniej przygotować wszystkie niezbędne akcesoria i preparaty, które ułatwią nam właściwe wyczyszczenie łańcucha. W pierwszej kolejności należy zakupić:

• szczotkę do czyszczenia łańcucha,
• środek do czyszczenia łańcucha,
• smar.

W celu maksymalnego ułatwienia czyszczenia łańcucha można się także zaopatrzyć w:

• szmatkę,
• ręczniki jednorazowe,
• gumową rękawiczkę.

Jeśli chodzi o szczotkę, to warto zakupić specjalistyczną szczotkę do czyszczenia łańcucha. Szczotka ta wyróżnia się bardzo specyficzną budową, która pozwala na dokładne wyczyszczenie łańcucha motocyklowego pod każdym kątem. Jest to jedno z ważniejszych akcesoriów, gdyż ułatwia ona czyszczenie i usprawnia cały proces. Warto podkreślić, że szczotka do czyszczenia łańcuchów jest dostępna w każdym lepszym sklepie motocyklowym.

Jeśli chodzi o środki do czyszczenia łańcuchów, to obecnie na rynku znajduje się ich kilka rodzajów, które różnią się od siebie konsystencją - jedne są w formie żelu, zaś inne sprayu. Jednakże wszystkie mają ten sam cel, którym jest skuteczne wyczyszczenie łańcucha z wszelakich zabrudzeń. Co więcej, większość środków przeciwdziała także rdzy i jednocześnie nie osadza się na powierzchni łańcucha. Jest to niezwykle istotne, by utrzymać łańcuch motocyklowy w dobrej formie przez długie lata. Ostatnim, ale nie najmniej ważnym preparatem, który należy użyć, po dokładnym wyczyszczeniu łańcucha jest smar. Bagatelizowanie odpowiedniego nasmarowania łańcucha motocyklowego może być brzemienne w skutkach, gdyż poziom tarcia w łańcuchu podczas jazdy motocyklem jest bardzo duży, przez co źle nasmarowany łańcuch ulega szybszej eksploatacji.

Warto w tym miejscu podkreślić, że niektóre sklepy motocyklowe sprzedają całe zestawy zawierające szczotkę, preparat i smar, dzięki czemu nie trzeba rozdrabniać się na poszukiwania wszystkich preparatów i akcesoriów osobno.
Przyrząd do czyszczenia łańcucha jest podstawą prawidłowego wyczyszczenia całego łańcucha, dlatego najlepiej kupować taki sprzęt w sklepach motocyklowych online, takich jak moto-tour.com.pl.

W jaki sposób prawidłowo wyczyścić łańcuch?

Warto pamiętać, że czyszczenie i smarowanie łańcucha, to dość brudna robota, dlatego przed przystąpieniem do prac dobrze jest zabezpieczyć zarówno motocykl, jak i miejsce pracy. Do zabezpieczenia używamy papierowego ręcznika jednorazowego, poprzez rozłożenie go pod motocyklem i obłożenie nim wszystkich części i podzespołów motocykla, które mogłyby się zabrudzić. Kiedy zarówno motocykl, jak i podłoże mamy już zabezpieczone, możemy wówczas przejść do pracy. Nakładamy preparat na łańcuch – przesuwamy go, jednocześnie pryskając, dzięki czemu mamy pewność, że jest on nałożony we właściwej ilości. Następnie nakładamy preparat na szczotkę w taki sposób, by całe włosie było nim pokryte. Wówczas nakładamy szczotkę na łańcuch – kręcąc kołem, powodujemy, że łańcuch cały czas się obraca, dzięki czemu czyścimy go bardzo dokładnie. Całą procedurę nakładania preparatu na łańcuch, a później na szczotkę należy powtórzyć kilkukrotnie, by zmaksymalizować efekt czyszczenia. Podczas takiego czyszczenia, warto wyczyścić także takie elementy jak zębatka, felga, czy stopka, gdyż one także mocno się brudzą.

Jak nakładać smar na łańcuch motocyklowy?

Przed nakładaniem smaru na łańcuch, czyli ostatniej procedury całego czyszczenia, warto pamiętać, by nie nakładać smaru bezpośrednio po wyczyszczeniu łańcucha. Łańcuch powinien być całkiem suchy, dlatego dobrze jest odczekać 10-15 minut pomiędzy kolejnymi etapami. Jeżeli łańcuch jest już wystarczająco suchy, to wówczas można przejść do nakładania smaru. Podobnie jak przy czyszczeniu, tak i podczas smarowania należy zabezpieczyć ręcznikiem papierowym miejsce pracy, jak i elementy motocyklu. Kiedy wszystko jest już zabezpieczone w należyty sposób, to wówczas można przejść do nakładania smaru na łańcuch. Ważne, aby smar nakładany był od wewnątrz, a nie od zewnątrz. Sama procedura nakładania smaru powinna wyglądać analogiczne do nakładania preparatu do czyszczenia – kręcimy kołem, łańcuch się porusza, a my dokładnie pryskamy smarem na łańcuch.Po odpowiednim nałożeniu smaru na łańcuch warto odczekać 10-15 minut, by smar dobrze wszedł we wszystkie zakamarki łańcucha.
Warto pamiętać, że częstotliwość czyszczenia i smarowania łańcucha zależy przede wszystkim od warunków, w jakich używamy motocykl. Wiadomo, że jeśli jeździmy w deszczu, to powinniśmy wykonywać taką procedurę mniej więcej, co 300 kilometrów, by zachować łańcuch w jak najlepszej formie przez długi czas.

Wyświetlony 77 razy

Media

artykuły sponsorowane copywriting
© 2013-2020 by SN2.EU