poniedziałek, 12 październik 2020 16:18

Krupówki w Zakopanem - jedna z najbardziej znanych ulic w Polsce.

Kamera Zakopane Kamera Zakopane

Każde miasto ma swoją główną ulice i niekoniecznie chodzi tu o najbardziej ruchliwą arterie, lecz o ulicę która jednoznacznie z tym miastem się kojarzy. Może kojarzyć się tylko mieszkańcom tego miasta, może jej ‘sława’ sięgać nieco dalej obejmując sąsiednie miasta i miasteczka, może też być ulicą którą praktycznie znają „wszyscy”.

Znalazło by się kilka takich ulic w naszym kraju lecz na pierwszym miejscu bez wątpienia znalazła by się ulica Krupówki w Zakopanem, to chyba najbardziej znana ulica w Polsce, jednoznacznie kojarzona z tym miastem. Większość ją widziała a kto nie widział to słyszeć o niej musiał. Dziś żeby ją zobaczyć nawet nie trzeba się ruszać z domu, wystarczy włączyć komputer i zobaczyć ją na żywo ponieważ umożliwia nam to zainstalowana tam kamera Zakopane oblegane jest przez turystów przez cały rok, nie zależnie od sezonu wiec siłą rzeczy Krupówkami przemierzają ich tysiące.

 

W mieście i okolicach nie brakuje ciekawych i atrakcyjnych miejsc dla których tak licznie zjeżdżają tutaj turyści, część się wybierze na Kasprowy, część na Giewont inni za cel obiorą kompleks skoczni narciarskich lub atrakcyjne okoliczne szlaki. Bez wątpienia wszyscy spotkają się na Krupówkach bo tutaj bije serce Zakopanego. Niezliczone restauracje, hotele i pensjonaty, masa sklepów i rozkładanych stoisk handlowych, grajkowie, kuglarze no i „białe misie” z którymi zawsze ktoś chce sobie zrobić zdjęcie, takie są właśnie Krupówki.

Krupówki-historia

Krupówki swoją nazwę zawdzięczają polanie która kiedyś w tym miejscu się znajdowała i tak właśnie się nazywała, ponieważ należała do rodziny Krupów. Początkowa drewniana zabudowa ulicy zaczęła ustępować miejsca budynkom murowanym które w części zachowały się do dzisiaj. Jednym z takich bardziej znanych budynków murowanych w stylu zakopiańskim jest budynek Muzeum Tatrzańskiego znajdujący się przy ul. Krupówki 10 oraz sąsiadujący z nim Dworzec Tatrzański, który tak naprawdę nigdy dworcem nie był - siedzibę tam miało Towarzystwo Tatrzańskie a następnie oddział Tatrzański PTTK. Pierwotnie budynek był drewniany, uroczyście otwarty w 1882 roku stał się centrum kulturalnym miasta. Niestety podczas trwania „balu ludowego” 26 stycznia 1900 roku budynek doszczętnie spłonął i na jego miejscu wybudowano budynek obecnie tam istniejący.

Okazałą budowlą jest znajdujący się pod numerem 1a, wzniesiony w latach 1877-1896 kościół Świętej Rodziny, który jest najstarszą murowaną świątynią w Zakopanem.

Krupówki-dzień dzisiejszy

Dziś Krupówki są wyremontowanym deptakiem który jest wizytówka miasta a elementy małej architektury są często wykorzystywane przez turystów jako tło do fotografii bowiem jednym z najchętniej używanych przez nich urządzeń jest aparat fotograficzny lub kamera Zakopane i jego główna ulica jest chyba jednym z najbardziej obfotografowanych miejsc w Polsce. Jest to także prawdziwe zaplecze gastronomiczne miasta, liczne restauracje w większości wystrojem nawiązujące do tradycji góralskich, serwujące dania również wywodzące się z lokalnej kuchni z kwaśnicą na czele, sprawiają że przebywanie tutaj ma swój niepowtarzalny klimat, potęgowany często przez przygrywające lokalne kapele góralskie. Ulica tętni życiem do późnych godzin nocnych, a szczególnie pięknie jest zimą w okresie świat, gdy śnieg dopisuje i wszystko jest odświętnie przybrane i oświetlone. Spacer w takiej pięknej scenerii , gdzie tłem są szczyty okolicznych gór na długo pozostaje w pamięci.

Warto pojechać do Zakopanego i przejść się po Krupówkach aby poczuć ten unikalny i niepowtarzalny gdzie indziej klimat, a jeśli to akurat niemożliwe to dzięki udostępnionym kamerkom na stronie www.camerainfo.pl, zawsze można zerknąć co się tam aktualnie dzieje.

Wyświetlony 53 razy
© 2013-2020 by SN2.EU