piątek, maj 31, 2024
sobota, 28 styczeń 2023 12:58

Budowa czy wynajem hali magazynowej - co wybrać?

budowa hali magazynowej budowa hali magazynowej mat.prasowe

Wielu przedsiębiorców zastanawia się nad tym, czy wybudować swoją halę magazynową, a może ją wynająć. Zarówno jedna, jak i druga opcja ma swoje zalety oraz wady.

Magazynowanie towaru - co trzeba wiedzieć?

Coraz więcej ludzi decyduje się na zakupy internetowe, dzięki czemu branża e-commerce stale się rozwija. Przez to bardzo dużo przedsiębiorstw działających w internecie zastanawia się nad budową bądź wynajmem hali magazynowej. W kwestii wyboru opcji przechowywania towaru bardzo istotna jest centralna lokalizacja. Celem jest to, żeby partnerzy biznesowi oraz klienci B2B mieli krótkie podróże. W przypadku, gdy produkty przewożone są koleją, drogą morską bądź powietrzną, najlepiej postawić na magazyn, który będzie dobrze skomunikowany z portem bądź lotniskiem. Bardzo istotna jest też kwestia dotarcia do magazynu pracowników oraz zewnętrznych specjalistów. Taki obiekt zawsze powinien być dla nich łatwo dostępny. W parku biznesowym, w którym znajduje się parę firm, wymagania dotyczące dogodnej lokalizacji przeważnie są spełnione, dlatego warto tam skoncentrować swoje poszukiwania hali na wynajem lub do kupienia. Jeżeli mowa natomiast o budowie własnego magazynu, znalezienie dogodnej lokalizacji często jest kluczowym elementem.

Wynajem hali magazynowej - kiedy zdecydować się na takie rozwiązanie?

W obecnych czasach wielu właścicieli firm decyduje się na wynajem powierzchni magazynowej. Spowodowane jest to głównie zmiennymi warunkami prowadzenia biznesu. Przedsiębiorstwom trudno jest przewidzieć to, jak będzie wyglądała ich działalność w dłuższej perspektywie. Wynajem magazynu to krótkoterminowe rozwiązanie, które obarczone jest niskim ryzykiem. Okazuje się, że hale stalowe magazynowe chętnie wynajmują przedsiębiorstwa logistyczne zawierające z klientami kontrakty przeważnie na krótkie terminy. Zdecydowanym plusem takiej opcji jest brak wymogu zarządzania obiektem, a dodatkowo możliwość szybkiego korzystania z budynku. Nie można też zapomnieć o możliwości podpisania krótkoterminowej umowy. Co istotne, wynajem hal magazynowych sprawdza się w wielu modelach biznesowych i jest bardzo wygodny. Wynajem magazynu to też zdecydowanie najbezpieczniejsza opcja. Sporo jednak zależy od rodzaju biznesu. Jeżeli mowa tutaj o firmie stabilnej, która ma działać przez wiele lat, warto przemyśleć budowę hali magazynowej, którą zawsze można później wynajmować. Zaletą wynajmowania magazynu jest też to, że wiele firm oferuje usługi dodatkowe bądź logistyczne. Pozwalają one w pełni oddelegować zadania związane z magazynowaniem towaru.

Budowa hali magazynowej - kiedy na nią postawić?

Aby zbudować halę, inwestor musi zakupić działkę. Okazuje się, że posiadanie własnej hali ma zasadniczą zaletę, gdyż obiekt projektowany jest w ten sposób, żeby spełniał konkretne indywidualne potrzebny danego inwestora. Dlatego taki obiekt będzie dostosowany do konkretnego biznesu. Oczywiste jest to, że budowa hali magazynowej związana jest z poniesieniem dużych wydatków na początku, jednak jest to rozwiązanie przeznaczone dla stabilnych przedsiębiorstw, które w przyszłości z pewnością się zwróci. Co istotne, halę magazynową można w przyszłości rozbudować, w ramach rozwijania się biznesu. Warto pamiętać, że przedsiębiorca nie musi decydować się na budowę hali samemu. W tym przypadku warto zaufać specjalistom, którzy specjalizują się w budowie hal magazynowych. Dzięki temu można zyskać pewność, że obiekt zostanie wybudowany z zachowaniem wszystkich wymogów i obostrzeń dotyczących bezpieczeństwa budynku. Oprócz tego doświadczeni wykonawcy hal magazynowych pomogą kompleksowo w przygotowaniu budynku do użytkowania, czyli w wykonaniu projektu obiektu magazynowego, jego wybudowaniu, a także oddaniu do użytku. 

Należy pamiętać, że magazyn to konstrukcja, która musi spełniać bardzo dużo różnych wymagań. Pośród głównych wymienia się niezawodność, funkcjonalność, trwałość, a dodatkowo bezpieczeństwo dużego obiektu. Przed rozpoczęciem budowy wymagane jest sporządzenie planu technicznego, który zawiera podstawowe wymagania. Wymogiem jest wskazanie wysokości przyszłego budynku, a także sposobu przechowywania wszelkich produktów. Można postawić na magazyn regałowy, paletyzowany, a także kombinowany. Oprócz tego trzeba też wskazać schematy podstawowych procesów technologicznych i dane logistyczne, w tym głównie szerokość korytarzy między regałami. Budowa własnej hali magazynowej wymaga szczegółowego planowania, a także znacznych nakładów materiałów finansowych oraz czasowych. W przypadku prowadzenia stabilnej firmy warto rozważyć takie rozwiązanie. Długoterminowo budowa własnej hali będzie o wiele lepszym rozwiązaniem niż jej wynajem.

Więcej informacji na temat budowy hali magazynowej można znaleźć na stronie  https://fastkrakow.pl/hale-magazynowe-i-produkcyjne/