środa, czerwiec 12, 2024
środa, 30 listopad 2022 16:33

Zastosowanie kurtyn paskowych w magazynach i halach przemysłowych

pasy PCV pasy PCV pixabay

Kurtyny paskowe PCV są uniwersalnym elementem odgradzającym, który jest szczególnie potrzebny w branży przemysłowej.

Takie kurtyny są wykorzystywane między innymi w różnego rodzaju halach, magazynach czy składach. Ochronne właściwości kurtyn sprawiają, że przydają się w wielu zakładach pracy, chroniąc wnętrze poszczególnych obiektów. Bez problemu więc można je dopasować do specyfiki prowadzonej działalności. Zatem czym dokładnie są kurtyny paskowe i gdzie można je wykorzystać?

Czym jest kurtyna paskowa PCV?

Kurtyna paskowa to swoista przegroda z tworzywa sztucznego, wykonana z folii PCV. Wyróżnia się między innymi właściwościami termoizolacyjnymi, dzięki czemu pozwala na utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniu. Pasy PCV są też często odporne na działanie promieni UV. Kurtyny paskowe produkuje się z elastycznego materiału, formowanego na kształt pasów o różnych wymiarach. Najczęściej grubość kurtyny wynosi od 1 mm do 4 mm. Przegrody PCV mają także różne palety odcieni i skalę przezroczystości. Dzięki temu można dobrać właściwy model do miejsca pracy. 

Co ważne, kurtyny PCV są tak produkowane, by były bardzo odporne na działanie wielu rodzajów kwasów, olejów i alkoholi. Kurtyny paskowe w dodatku mają właściwości wygłuszające, dzięki czemu hałas w pomieszczeniach może zostać obniżony aż o 35 dB. Co więcej, takie osłony chronią zasłaniane pomieszczenia przed czynnikami atmosferycznym, a także szkodliwymi oparami, pyłem czy dymem. Kurtyny z pasów PCV są także łatwe w montażu i demontażu, dlatego można sprawnie je ściągać i zakładać tam, gdzie będą aktualnie potrzebne.

Gdzie można wykorzystać kurtyny paskowe?

Przegrody przemysłowe wytwarzane z pasów PCV to wyrób bardzo uniwersalny o powszechnym zastosowaniu, głównie w branży przemysłowej. Bardzo często kurtyna paskowa PCV chroni wstęp do wejść hal przemysłowych. Na rynku dostępne są na przykład kurtyny spawalnicze, którymi odgradza się boksy przeznaczone do spawania. W tym przypadku wytrzymałe pasy PCV chronią przed gorącymi drobinkami metali i promieniowaniem powstającym podczas spawania. Nie mniej funkcjonalne są również kurtyny przeciwpożarowe - są wykorzystywane między innymi w przemyśle zbrojeniowym, jak zakłady produkcji broni i amunicji.

Kurtyna paskowa PCV to też doskonały wybór jako osłona specjalistycznych maszyn i linii produkcyjnych o różnym przeznaczeniu. Ponadto tego rodzaju przegrody to bardzo dobre wzmocnienie dla drzwi do magazynów. Co więcej, wewnątrz takich magazynów, kurtyny paskowe zastępują standardowe drzwi, ponieważ są rozwiązaniem często tańszym, a w dodatku nieraz bardziej skutecznym. W wielu miejscach pracy pracownikom o wiele łatwiej jest przechodzić przez kurtynę, niż otwierać i zamykać drzwi - szczególnie, kiedy mają zajęte ręce. W dodatku pasy PCV bez problemu chronią pomieszczenia przed hałasem, zimnem, przeciągiem czy pyłem i oparami różnego pochodzenia.

Kurtyna do chłodni - zastosowanie

Kurtyny paskowe bardzo przydają się także w chłodniach, których drzwi na czas przeładunku towarów bywają na długo otwarte. Tymczasem kurtyna PCV doskonale osłania wnętrze chłodni przed ciepłym czy wilgotnym powietrzem. Pasy kurtyny pozwalają na utrzymanie stałej temperatury w pomieszczeniu - nie dochodzi do powstawania mgły, a urządzenia chłodnicze są chronione przed szronem. Utrzymanie izolacji termicznej w chłodniach jest bardzo ważne, szczególnie w przypadku przechowywania żywności, środków chemicznych czy leków.

Warto pamiętać, że kurtyna do chłodni powstaje ze specjalnej folii, która pozostaje elastyczna nawet przy skrajnych temperaturach. Przeznaczone do chłodni pasy PCV mają też atesty dopuszczające kurtynę do ewentualnego kontaktu z żywnością. Poza tym kurtyny do chłodni bywają najczęściej obustronnie wzmacniane i odporne na działanie większości substancji chemicznych.