środa, czerwiec 12, 2024
wtorek, 29 listopad 2022 17:52

Rodzaje desek snowboardowych i jak wybrać odpowiednią dla siebie

ekipa snow4life ekipa snow4life pixabay

Snowboard nie bez powodu jest jednym z najszybciej rozwijających się sportów zimowych. Jest ekscytujący, dostępny i wymagający jednocześnie. Snowboardziści tworzą często bardziej zgrane społeczności niż narciarze.

 

Jeśli zaczynasz swoją przygodę z tym sportem, możesz chcieć nabyć swoją pierwszą, własną deskę snowboardową.
Na rynku istnieje wiele różnych desek snowboardowych. Każda z nich ma inny rozmiar i kształt, a także indywidualne cechy sprawiające że są bardziej lub mniej odpowiednie dla danego poziomu umiejętności i preferowanego terenu. Poniższy przewodnik ma Ci pomóc wybrać odpowiedni sprzęt, nie tylko na początek kariery snowboardowej.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie deski snowboardowej

Istnieje wiele różnych typów desek snowboardowych, więc pierwszą rzeczą, którą należy zrobić przy wyborze deski, jest decyzja, jaki rodzaj jazdy chciałbyś na niej uprawiać. Potem pozostaje już tylko wybrać odpowiedni typ deski dla swojego poziomu umiejętności i preferowanego terenu. Dobór deski do umiejętności wbrew pozorom jest naprawdę bardzo istotny. Nauka jazdy na desce dla zaawansowanych może być prawdziwą katorgą, a z drugiej strony - używanie sprzętu dla początkujących przez osobę bardzo dobrze jeżdżącą może ograniczać jej postępy.

Deski snowboardowe dla początkujących

Po pierwsze, przy wyborze deski ważne jest, aby rozważyć, czy jest to deska "przyjazna dla początkujących". Przez to rozumiemy deskę, która jest stosunkowo wyrozumiała i odpowiednia dla osób uczących się dopiero jeździć.

Deski dla początkujących są zazwyczaj szerokie i mają stosunkowo miękki flex, co ułatwia kontrolę nad deską i zmniejsza szanse upadków.. Często posiadają również profil "reverse camber", co oznacza, że środek deski jest nieco bardziej miękki, dzięki czemu jazda jest mniej agresywna i łatwiejsza do opanowania.

Jeśli jesteś początkujący w tym sporcie, prawdopodobnie najlepiej zacząć od deski all-terrain, która nadaje się do różnych warunków śniegowych. W wyborze odpowiedniej deski mogą pomóc Ci pracownicy sklepu snowboardowego - oczywiście pod warunkiem że to ludzie, dla których snowboard jest pasją. Jeśli chcesz kupić deskę przez internet, możesz skorzystać z pomocy ekipy Snow4Life - jednego z najstarszych sklepów snowboardowych w sieci.

Deski freeride i freestyle

Podczas gdy w branży nastąpił  wyraźny zwrot w kierunku kategorii "all-mountain", czyli desek mocno uniwersalnych, nadal istnieje kilka rodzajów desek, które są dobrze dostosowane do konkretnych stylów jazdy. Na przykład, jeśli spędzasz dużo czasu jeżdżąc poza trasą możesz szukać deski freeride'owej, lub nawet split board'a.

Tego typu deski mają zazwyczaj szerszy kształt i dość miękki flex, który zapewnia doskonałą pływalność w głębokim puchu. Ze względu na miękki flex, deski te nie są zbyt dobre do wykonywania trików na rurkach czy dużych skoków. Jednak są one świetnymi deskami uniwersalnymi, które świetnie nadają się na dzień pełen przygód na stoku.

Z drugiej strony, jeśli chcesz uprawiać dużo freestyle'u, jazdy w parkach i na rurkach to na pewno będziesz chciał deskę "freestyle". Te deski mają tendencję do bycia nieco sztywniejszymi i mocniejszymi. Są stworzone do tego, by przetrwać dużo ciężkiego "łojenia".

All-mountain

Jeśli nie jesteś pewien, jaki typ deski kupić lub szukasz jednej deski do wszystkiego, to deska "all-mountain" może być idealnym wyborem. Kategoria all-mountain stała się coraz bardziej popularna w ciągu ostatnich kilku lat nie bez powodu.  Deski te są zaprojektowane tak, aby nadawały się do różnych warunków pogodowych i terenowych. Deski all-mountain są świetne dla ludzi, którzy chcą mieć jedną deskę, na której mogą w trakcie jednego wyjazdu wyskoczyć na początek dnia poza trasę, ciesząc się puchem, później pojeździć trochę na krawędziach na wyratrakowanym stoku, a na koniec dnia wskoczyć na chwilę do snowparku. Należy jednak pamiętać, że ponieważ te deski są bardziej uniwersalne, nie będą tak dobre w "specjalistycznych" zastosowaniach jak dedykowane snowboardy do konkretnego stylu jazdy.