środa, maj 29, 2024
sobota, 17 wrzesień 2022 13:14

Jakie zarobki po technikum chłodnictwa i klimatyzacji? Naukę można skrócić do 1,5 roku

kurs technik klimatyzacji kurs technik klimatyzacji pixabay

Branża chłodnicza stwarza szerokie możliwości pracy na różnych stanowiskach. Wiele ofert pracy pochodzi z serwisów zajmujących się różnego rodzaju urządzeniami chłodniczymi i klimatyzatorami.

 

Zarobki w branży zależą od doświadczenia i zajmowanego stanowiska. Poza tym ten kierunek to gotowy pomysł na własną działalność gospodarczą i wysokie dochody. Jakie uprawnienia są niezbędne do wykonywania zawodu?

Technik chłodnictwa i klimatyzacji w 1,5 roku

Technikum to obecnie chętnie wybierana szkoła, z racji tego, że na polskim rynku pracy brakuje fachowców. Poza tym dyplom wyższej uczelni nie zawsze gwarantuje pracę zaraz po studiach albo w wyuczonym zawodzie. Jednak przed bezrobociem po studiach też można się zabezpieczyć, mając w rękach konkretne umiejętności, potwierdzone dyplomem.

Kierunek technik chłodnictwa i klimatyzacji jest w szkołach średnich, ale jeśli Twój młodzieńczy czas minął, nic nie stoi na przeszkodzie, by uczyć się w szkole dla dorosłych. Tym sposobem nowy zawód zdobędziesz w 1,5 roku. Tytułem technika po zdanych egzaminach będą mogły pochwalić się osoby, które mają średnie wykształcenie (nie jest konieczna matura). Natomiast na kurs mogą zapisać się również osoby z wykształceniem zawodowym. Otrzymają one dyplom potwierdzający kwalifikacje.

W ostatnim czasie popularny jest kurs technik klimatyzacji, który składa się z dwóch etapów. Pierwszym z nich jest chłodnictwo, a drugim klimatyzacja. Po kursie można otworzyć własny serwis bądź zająć się na przykład klimatyzacją, w samochodach albo w domach, firmach- montażem, regulacją, konserwacją.

Ile zarabiają technicy chłodnictwa i klimatyzacji?

Zarobki w branży są zróżnicowane i zależą od kilku czynników. Pierwszym z nich jest doświadczenie. Poza tym, wybierając cenioną przez pracodawców szkołę, można zdobyć kilka dodatkowych punktów na rozmowie kwalifikacyjnej. Przykładem Szkoła Partnerska Viessmann, w której zawodu uczysz się na nowoczesnych urządzeniach. Wiedzę czerpiesz od doświadczonej kadry, co przekłada się na umiejętności po zakończeniu kursu.

Technik chłodnictwa zarobki może mieć na poziomie kilku tysięcy złotych bądź wyższym, gdy zdecyduje się na własną działalność, bądź wyjazd za granicę. Zarobki zależą również od stanowiska.  Im większa odpowiedzialność, tym zazwyczaj wyższe wynagrodzenie. Poza tym wpływ na nie ma wielkość firmy.

Kurs chłodnictwo i klimatyzacja to kierunek, w którym warto pójść ze względu na szerokie możliwości zatrudnienia.