środa, maj 29, 2024
poniedziałek, 21 luty 2022 17:31

Jak przeprowadzić wycenę nieruchomości? Poznaj metody!

wycena nieruchomości Kraków wycena nieruchomości Kraków pixabay

Na cenę nieruchomości składa się wiele czynników. Jak dokładnie wycenia się nieruchomości? Kiedy jest to konieczne?

Wycenę nieruchomości można wykonać samodzielnie albo skorzystać z pomocy firmy, która specjalizuje się w tym zakresie. Gdy niezbędna jest wycena nieruchomości Kraków to miasto, w którym działa wiele firm świadczących tego typu usługi.

Kiedy należy wycenić nieruchomość?

Przeprowadzenie wyceny nieruchomości konieczne jest wtedy, gdy należy poznać jej wartość. W jakich sytuacjach jest to konieczne?

Wycenę nieruchomości przeprowadza się między innymi w poniższych sytuacjach:

  • sprzedaż nieruchomości
  • wypłata odszkodowania
  • podział majątku
  • otrzymanie spadku

Oczywiście, wycena nieruchomości może być także wykonana w innych sytuacjach, gdy należy poznać cenę nieruchomości.

Wycena nieruchomości – metody

Przeprowadzenie wyceny nieruchomości prowadzone jest z wykorzystaniem różnych technik. Można także wykonać ją we własnym zakresie albo zlecić zewnętrznej firmie.

Samodzielna wycena nieruchomości jest bardzo łatwa i szybka, chociaż może nie być precyzyjna. W tym przypadku można wykorzystać dostępne online serwisy do darmowej wyceny nieruchomości. Można też wykonać wycenę samodzielnie, biorąc pod uwagę ceny innych nieruchomości w podobnym metrażu i stanie w danej lokalizacji.

Większą precyzję zapewniają biura rzeczoznawcze, których domeną jest wycena nieruchomości Kraków dysponuje wieloma takimi firmami, które świadczą profesjonalne usługi wyceny. Można też wykonać je w agencjach nieruchomości.

Ile kosztuje profesjonalna wycena nieruchomości?

Koszty związane z wyceną nieruchomości są zróżnicowane i zależne głównie od wybranej metody wyceny oraz od nieruchomości. Ceny mogą także różnić się w zależności do indywidualnego cennika biura.

Zazwyczaj za wycenę domu jednorodzinnego trzeba będzie zapłacić od około 500 do 1200 złotych, natomiast w przypadku mieszkania należy zapłacić za wycenę od 300 do 500 złotych.

Dokładna wycena nieruchomości Kraków – oferty firm specjalizujących się w wycenie można znaleźć online np.: https://www.ap7.pl/pl/nieruchomosci/wycena-nieruchomosci/235