wtorek, maj 28, 2024
środa, 19 styczeń 2022 15:00

Content marketing w kampaniach SMS – jak go wykorzystać?

SMS marketing SMS marketing pixabay

Czy 160 znaków to wystarczająca ilość, aby robić dobry content marketing? Wiele firm pokazuje, że nawet tak proste i staromodne wiadomości SMS potrafią zrobić furrorę wśród klientów. Jak tego dokonać? Sprawdźmy!

 

O co chodzi z content marketingiem?

Zacznijmy od samej definicji content marketingu. Możemy tutaj wyróżnić 3 cechy, którymi powinien się on charakteryzować:

  • atrakcyjne oraz wartościowe dla odbiorcy treści (w różnej formie);
  • treści, które wzbudzają zainteresowanie czytelnika oraz nakłoniają go do wykonania konkretnej akcji, w tym zakupu;
  • treści oparte na budowaniu długotrwałych relacji z klientem.

Wiemy więc, że content marketing – również ten w kampaniach SMS – nie może się narzucać. Powinna to być forma komunikacji oparta na dialogu oraz słuchaniu potrzeb i zainteresowań klientów.

Content marketingowe zasady SMS reklamowych

Edukacja, rozrywka i sprzedaż – współczesny marketing to złożona maszyna, która sprawnie wykorzystana, da Ci przewagę nad konkurencją. Zobacz, jak wdrożyć content marketing w swoich treściach SMS.

Personalizacja treści

Pierwszym krokiem będzie jak najlepsze poznanie odbiorców. Zapytaj o płeć, wiek czy zainteresowania już w momencie zapisu do newslettera. Dzięki temu unikniesz zapychania skrzynki SMS wiadomościami, które Twojego odbiorcy nie interesują. Dodatkowo wraz z upływem czasu zbieraj dane klientów na temat:

  • wcześniej zakupionych produktów, dodatkowo wysyłaj wiadomości, informując odbiorcę o rabacie czy darmowej wysyłce,
  • ulubionych kategorii produktowych, dzięki czemu możesz oferować klientom rabaty na towary z jego ulubionych dziedzin.

SMS marketing w tak spersonalizowanej formie mówi klientom, że firma interesuje się ich potrzebami. Zwiększasz nie tylko szanse na kolejne zakupy, ale również budujesz relacje, pokazujesz, że warto Ci zaufać. Dobrze jeśli dodatkowo dostosowujesz ton komunikacji do wieku i płci Twojego odbiorcy.

Mów własnym głosem

To druga niezwykle ważna cecha content marketingu. Klienci otoczeni są z każdej strony komunikatami tekstowymi, które nic nie mówią im o marce. Treści są nudne i wtapiają się w grono innych treści promocyjnych.

Zadbaj więc o to, aby w Twoim przypadku nikt nie miał wątpliwości, jaką firmą jesteś i jakie wartości reprezentujesz. Zanim jednak przejdziesz do wdrożenia tonu komunikacji w SMS, zadbaj o niego w pozostałych kanałach marketingowych. A jeśli już to zrobiłeś, zsynchronizuj wszystkie swoje treści.

Nie bądź sztywniakiem

Nudny i sztywny sposób komunikowania się klientami, to nie jest dobry pomysł dla kampanii SMS. Oczywiście w niektórych przypadkach konieczne będzie stosowanie formalnego tonu, np. gdy przypominasz o zapłacie faktury, ale w większości sytuacji postaw na luźną formę komunikacji.

Używaj zwrotów na „Ty”. Są one bardziej bezpośrednie i momentalnie burzą mur pomiędzy klientem a firmą. Wpływają również na sposób odbioru firmy przez klientów. A dodatkowo:

  • unikaj skomplikowanych zwrotów w wiadomościach SMS,
  • dodawaj do treści emotikony,
  • urozmaicaj wiadomości gifami czy memami.

Kampania SMS stworzona na bazie zasad content marketingu z pewnością pomoże Ci uzyskać wysoki zwrot z inwestycji. Jeśli jednak dopiero decydujesz się na wprowadzenie konkretnych działań w swoich wiadomościach, zrób testy A/B, aby mieć pewność, że faktycznie zadziałają.