środa, maj 29, 2024
czwartek, 11 listopad 2021 11:25

Kim jest copywriter – co warto wiedzieć o tym zawodzie?

Obecnie na rynku pracy pojawia się wiele nowych zawodów. W ciągu ostatnich kilkunastu lat zyskały one sporą popularność, szczególnie wśród osób dopiero co rozpoczynających swoje kariery zawodowe.

Wiele z nich jest związanych z szeroko rozumianym marketingiem, zarówno klasycznym, jak i internetowym. Jednym z nich jest copywriter. Czym dokładnie zajmuje się taka osoba? Gdzie może znaleźć zatrudnienie?

 

Czym zajmuje się copywriter?

Copywriter to obecnie pojęcie dość szerokie, gdyż na rynku można spotkać się z osobami zajmującymi się różnymi kwestiami związanymi z tym zawodem. Najogólniej można powiedzieć, że copywriter zajmuje się pisaniem różnorodnych tekstów. Można rozróżnić między innymi seo copywriterów, którzy głównie zajmują się pisaniem tekstów na potrzeby pozycjonowania stron np. tekstów na portale zewnętrzne linkujących do wybranej strony. Są też copywriterzy kreatywni, których zadaniem jest między innymi budowanie wizerunku marki przy współpracy z grafikami i osobami od promocji. Oprócz tego copywriterzy mogą tworzyć m.in. opisy produktów, teksty na blogi, teksty do ulotek, folderów reklamowych, hasła reklamowe czy też scenariusze do spotów radiowych i telewizyjnych. Jak więc widać zakres pracy jest spory. Copywriterzy mogą też specjalizować się w jakiejś dziedzinie np. pisać wyłącznie teksty medyczne czy techniczne, albo na portale lifestylowe.

Jakie predyspozycje musi mieć osoba, która chce zostać copywriterem?

W związku z tym, że copywriterzy zawodowo pracują ze słowem, panuje przekonanie, że zostać nimi mogą osoby, które mają ukończone studia polonistyczne np. w zakresie korekty. Owszem, wykształcenie tego typu może być pomocne, szczególnie pod względem samodzielnego sprawdzania tekstów – zarówno ich stylistyki, jaki i poprawności gramatycznej czy ortograficznej. Jednak nie zamyka to drogi innym osobom, które by chciały spróbować swoich sił w tym zawodzie. Dobrze, jeżeli osoba chcąca zająć się copywritingiem będzie kreatywna i chciała cały czas się rozwijać. Jest to ważne, gdyż często zdarza się tak, że trzeba pisać różnorodne teksty na ten sam temat. Często też kryteria związane z tekstami zmieniają się, co wymaga ciągłego doszkalania się.

Gdzie można szukać pracy jako copywriter?

Praca na copywritera czeka w wielu miejscach. Najczęściej takie osoby zatrudniane są w agencjach marketingowych czy kreatywnych, gdzie mają okazję pracować dla różnorodnych klientów. Często zdarza się tak, że duże firmy zatrudniają na stanowisku copywritera jedną osobę, która z nimi współpracuje. Zazwyczaj prace w tym zawodzie o wiele łatwiej znaleźć w większych miastach, gdzie swoje siedziby mają właśnie duże agencje i firmy różnego rodzaju. Nie oznacza to, że w mniejszych miastach nie można pracować jako copywriter. Również tam zdarzają się ciekawe oferty pracy. Można też zdecydować się na pracę zdalną, gdyż ten zawód daje taką możliwość. Jeżeli interesuje cię praca jako copywriter, ciekawych ogłoszeń możesz szukać m.in. na stronie: https://pl.jobimi.com/.

Rise Up | Szukasz copywritera w Szczecinie? Napisz do nas!