wtorek, maj 28, 2024
czwartek, 11 listopad 2021 11:48

Jak szukać pracy, by przynosiła ona satysfakcję i dobre wynagrodzenie?

praca praca pixabay

Ogłoszeń na rynku pracy jest bardzo dużo. Jednak kiedy przyjrzy się dokładniej poszczególnym propozycjom, okazuje się, że nie do końca spełniają one oczekiwania osoby poszukującej pracy.

Część z nich wręcz wskazuje na to, że oferta pracy może być podejrzana. O czym zatem należy pamiętać w trakcie poszukiwania zatrudnienia. Czy są zawody bardziej poszukiwane niż inne? Gdzie warto szukać ogłoszeń o pracę?

O czym warto pamiętać, zanim rozpocznie się poszukiwania pracy?

Poszukiwanie pracy, szczególnie jeśli dopiero wchodzi się na rynek pracy, może wiązać się z pewnym ryzykiem. Obok uczciwych i godnych zaufania pracodawców, pojawiają się czasem również osoby, które chcą wykorzystać innych, szukających zatrudnienia i godnych zarobków. Na co zatem zwracać uwagę przy szukaniu pracy? Przede wszystkim, jeśli coś w treści ogłoszenia wzbudzi twój niepokój, zrezygnuj z aplikowania. Przykładem takiej sytuacji może być konieczność podania danych wrażliwych – jednocześnie numeru dowodu i PESEL, a także wysłania zdjęcia i podania danych rodziców. Może to bowiem świadczyć o chęci wyłudzenia danych w celu ich użycia np. do zaciągnięcia pożyczki na dane kandydata do pracy.

Przed podjęciem decyzji o wysłaniu swojej aplikacji, warto poszukać informacji o potencjalnym przyszłym pracodawcy. Warto sprawdzić informacje, jak wygląda praca u niego oczami obecnych i byłych pracowników. Dobrze jest też sprawdzić dane firmy w dostępnych ogólnie rejestrach.

Jakie zawody są obecnie najbardziej poszukiwane?

Znalezienie dobrze płatnej pracy można znacznie sobie ułatwić kształcąc się w zawodach, na które jest popyt w danym momencie na rynku pracy. W tym celu można wybrać szkołę zawodową lub studia kierunkowe. Można też zdecydować się na kursy uzupełniające wykształcenie lub umożliwiające przekwalifikowanie się. Obecnie na rynku pracy bardzo poszukiwane są zawody techniczne.

Wskazuje się duże zapotrzebowanie między innymi na takie zawody jak: dekarz, technik budowy dróg, monter nawierzchni kolejowej czy technik spawalnictwa. Poszukiwane są też osoby z szeroko rozumianym wykształceniem informatycznym lub związanym z robotyką np. programiści czy technicy robotyki.

Aktywne szukanie pracy – jak to robić?

Nie można też zapominać, że kluczem do sukcesu w poszukiwaniu pracy, jest aktywne działanie. Zatrudnienia można szukać na wiele sposobów. Przykładem może być tutaj chociażby uczestnictwo w różnego rodzaju targach pracy. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie dla młodych osób, które dopiero wchodzą na rynek pracy. Ogłoszenia pojawiają się nieraz także w prasie lub na portalach społecznościowych. Jednak warto też regularnie odwiedzać serwisy internetowe specjalizujące się w ogłoszeniach o pracę, takie jak np. https://www.hitpraca.pl/, gdzie można znaleźć wiele interesujących propozycji. Przeszukiwanie ogłoszeń umieszczonych na nich jest bardzo intuicyjne, dzięki czemu poradzi sobie z tym nawet osoba, która po raz pierwszy szuka pracy w ten sposób.