wtorek, maj 28, 2024
poniedziałek, 08 listopad 2021 18:06

Co powinno znaleźć się w każdym biurze?

kwiaty do biura kwiaty do biura pixabay

Biuro pełni bardzo ważną rolę w każdej firmie. Z jednej strony jest to wizytówka przedsiębiorstwa, która ma zachęcać klientów do zawierania umów, a pracowników do związania swojej kariery ze spółką.

Z drugiej strony jest to też miejsce, gdzie zapadają często najważniejsze decyzje. Pracują w nim najważniejsze osoby dla firmy. Warto więc stworzyć im odpowiednie warunki pracy, aby mogli wykazywać się kreatywnością i efektywnością.

 

Odpowiednie umeblowanie

Z pewnością najważniejsze jest zapewnienie pracownikom narzędzi pracy. Biurka, wygodne krzesła, sprawne komputery oraz kompletne wyposażenie biurowe, jak dziurkacze, nożyczki, segregatory czy koszulki na dokumenty. Przy wyborze odpowiednich sprzętów warto zwrócić uwagę na ich ergonomiczność. Szczególnie sposób wyposażenia biurka powinien zapewnić łatwy i szybki dostęp do najważniejszych materiałów i narzędzi. Jeśli pracownik zbyt często będzie musiał schylać się do dolnych szuflad, szybko mogą rozboleć go plecy.

Wygodne krzesło to nie miły gest od pracodawcy, ale sposób na zwiększenie efektywności pracy. Jeśli dostępne będzie tylko twarde krzesło, pracownik szybko odczuje zmęczenie i dyskomfort, co zmniejszy jego produktywność, a w dłuższym terminie zmusi go do myślenia o zmianie miejsca pracy. Dlatego też inwestycja w miękkie, wygodne fotele bardzo szybko się zwróci.

Miejsce odpoczynku

Nie można przez osiem godzin cały czas pracować. Szczególnie przy pracach umysłowych prowadzić może to do szybkiego zmniejszenia efektywności pracy. Krótkie przerwy pozornie zmniejszają czas, jaki pracownik spędzi przy biurku, jednak pozwoli mu zachować świeżość umysłu, co przełoży się na więcej wykonanej pracy.

Zapewnienie kącika z dostępnymi miejscami siedzącymi oraz możliwością wypicia kawy to łatwy sposób na zwiększenie produktywności i zadowolenia kadry. Wpływa to też pozytywnie na wizerunek spółki.

Odpowiednie oświetlenie i nieco zieleni

Pracownikom należy zapewnić odpowiednią ilość światła, aby nie musieli przemęczać swojego wzroku. Warto zauważyć, że także zbyt duża ilość lamp może być szkodliwa, ponieważ będzie oślepiać pracujących i powodować ból głowy. Najlepsze jest naturalne światło słoneczne, które wpada przez duże okna lub przeszklone ściany.

Samo światło to jeszcze nieco za mało. Aby zwiększyć kontakt z naturą, należy zakupić odpowiednie kwiaty do biuraktóre wprowadzą więcej życia, energii i świeżości do pomieszczenia. Najlepsze w tym celu są:

  • Wężownica
  • Skrzydłokwiat
  • Palma koralowa
  • Fikus (nie mylić z fiskusem)
  • Filodendron
  • Zielistka
  • Paprotka

Na koniec warto dodać sporo dobrej atmosfery

Można umeblować biuro w sposób optymalny, zapewniając ergonomiczność, idealny poziom oświetlenia, wygodę i komfort pracy. Udostępnić można także w pełni wyposażony kącik odpoczynku, z wygodną sofą, ekspresem do kawy, automatem do zimnych napojów, a nawet piłkarzykami. Wszystko to jednak nie zadziała, jeśli w biurze nie zapanuje miła i spokojna atmosfera. Jeśli pracownicy będą rywalizować ze sobą i starać się gonić nierealne terminy, nawet zielone rośliny nie dadzą rady uspokoić narastającego stresu.

Dlatego też podstawową rzeczą, jaką należy zapewnić w biurze, to dobra atmosfera. Zespół powinien być zgrany. Współpraca powinna być promowana zamiast wszechobecnego dziś rywalizowania ze sobą. Natomiast organizacja pracy powinna zapewnić odpowiednią ilość czasu na wykonanie poszczególnych zadań.

W ten sposób odpowiednie wyposażenie biura faktycznie wpłynie na produktywność i efektywność pracy. A to przełoży się bezpośrednio na zyski firmy.