czwartek, czerwiec 20, 2024
środa, 27 październik 2021 15:02

Radca prawny - kiedy mogę się do niego zgłosić?

Radca prawny Radca prawny

Do kogo się zgłosić w przypadku pomocy prawnej? Jedną z takich osób jest radca prawny. W jakich sprawach możesz się do niego zgłosić i w czym może Ci pomóc? Czy to taki sam zawód jak adwokat? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

 

Kim jest radca prawny?

Radca prawny to zawód zaufania publicznego. To osoba, która ukończyła 5-letnie studia prawnicze oraz odbyła aplikację radcowską. Radca prawny świadczy usługi w zakresie udzielania porad prawnych i sporządzania ich opinii, a także w opracowywaniu aktów prawnych.

radca prawny

Zawód radcy prawnego to bardzo odpowiedzialna praca, która wymaga dużo wiedzy i zaangażowania

Od 2015 roku występuje też jako obrońca lub pełnomocnik przed sądem i urzędem. Osoba, która wykonuje ten zawód, musi przestrzegać zasad etyki zawodowej takich jak m.in. dochowanie tajemnicy zawodowej, zachowanie lojalności wobec klientów, czy unikanie konfliktów i ochrona godności zawodowej na wielu płaszczyznach

Radcę prawnego możesz spotkać w kancelariach radcowskich. Dlaczego warto zgłosić się po pomoc do takiej kancelarii? 

Takie miejsca muszą być ściśle zabezpieczone przed jakimkolwiek wyciekiem danych - zabezpieczenie telefonów, komputerów oraz prawidłowe przechowywanie dokumentów to podstawa. Jak już wspominaliśmy wcześniej, radcę prawnego obowiązuje dochowanie tajemnicy zawodowej. To oznacza, że może on odmówić udzielenia informacji o kliencie nawet organom państwa.

Pamiętaj, że jeśli korzystasz z usług prawnika, który nie posługuje się dodatkowym tytułem zawodowym takim jak adwokat czy radca prawny, to wiedz, że nie obowiązuje go tajemnica zawodowa i nie może on reprezentować Cię w sądzie. Nie uzyskasz również odszkodowania, gdy taki prawnik zaszkodzi w Twojej sprawie. Zawsze warto sprawdzać opinie w internecie lub korzystać z poleceń, gdy potrzebujesz pomocy prawnej. 

Zastanawiasz się, do kogo powinieneś/aś się zgłosić, by uzyskać pomoc prawną? Radca prawny czy adwokat? Czy jest jakaś różnica?

Kilka lat temu mogło to budzić wątpliwości - historia zawodu adwokata jest zdecydowanie dłuższa niż radcy prawnego - to adwokat był najbardziej kojarzony ze spraw karnych, a radca prawny z tych z zakresu prawa cywilnego, gospodarczego i administracyjnego. Zarówno radca prawny, jak i adwokat może prowadzić sprawy we wszystkich tych sprawach. 

Różnicą jest to, że radca prawny może wykonywać swój zawód przy jednoczesnym pozostawaniu w stosunku pracy. Obydwa zawody różnią się też kolorami żabotów - radca prawny nosi ten w kolorze niebieskim, a adwokat w kolorze zielonym. 

Radca prawny - kiedy się do niego zgłosić?

Do radcy prawnego możesz się zgłosić w przypadku m.in. spraw z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, administracyjnego, gospodarczego czy podatkowego. 

Dręczą Cię takie sprawy jak rozwód, rozdzielenie majątku? Masz problemy z działalnością gospodarczą albo nie wiesz jak wykorzystać prawo nieruchomości, a ktoś, kto wynajmuje od Ciebie mieszkanie, sprawia Ci kłopoty?

radca prawny

Radca prawny jest osobą, która udzieli Ci właściwej pomocy i cennych rad

Radca prawny z pewnością udzieli Ci pomocy prawnej w tym zakresie i pokieruje sprawą. Jego zadaniem jest dbać o poufność i zapewnić profesjonalizm na najwyższym poziomie.