środa, czerwiec 12, 2024
poniedziałek, 01 listopad 2021 15:03

Jak zabezpieczyć firmę przed cyber zagrożeniami prowadząc sprzedaż internetową?

Wrocław firmy IT Wrocław firmy IT pexels

Każdy przedsiębiorca prowadzący działalność w branży e-commerce musi chronić się przed cyber zagrożeniami. Sprzedaż internetowa jest na nie szczególnie wrażliwa i czasem zabezpieczenia nie są wystarczające. Jak zatem należy ochronić firmę przed atakami w sieci, prowadząc sklep internetowy?

 

Jak zabezpieczyć się przed cyber atakami?

Prowadzenie swojej działalności gospodarczej cieszy się dużą popularnością. Wiele osób wybiera sprzedaż internetową. Warto jednak wiedzieć, że prowadząc handel w Internecie jest się narażonym na cyber ataki. Trzeba pamiętać, że prędzej czy później większość sklepów zostanie zaatakowana i tylko od Was zależy, czy zapewnicie sobie i swoim klientom cyber bezpieczeństwo. Niewątpliwie udany cyber atak zrujnuje Waszą wiarygodność, a także wizerunek firmy. Dodatkowo Wasi klienci mogą ponieść wysokie straty finansowe. Wiele cyber ataków polega na przejęciu danej strony internetowej. Aby uzyskać do niej dostęp przedsiębiorca musi zapłacić haracz, dlatego też należy podjąć takie działania, dzięki którym zapewnicie sobie i swoim klientom maksymalne bezpieczeństwo. Jak to zrobić?

Po pierwsze: przygotuj właściwą infrastrukturę sieciową

Przygotowanie właściwej infrastruktury sieciowej ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa. Należy stosować takie zapory, które automatycznie blokują podejrzany ruch. Kluczem do sukcesu jest także szybkie wykrywanie. Warto zdecydować się np. na zamknięcie portów na publicznych interface’ach. Dodatkowo warto wprowadzić listy kontroli dostępu, czyli mechanizm filtrowania pakietów, które przetwarzane są przez router. Oczywiście strona powinna być umieszczona na bezpiecznym serwerze. Nie zapomnijcie również o sprawdzaniu przychodzących, jak i wychodzących danych. Dostęp do sieci powinny mieć tylko osoby upoważnione. Co warto jeszcze wiedzieć?

Po drugie: skorzystaj z pomocy firm IT

Przeszkolenie pracowników, dotyczące poruszania się po sieci, ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa firmy. Oznacza to nie więcej i nie mniej, że pracownicy powinni być poinformowani, jak uniknąć zagrożeń. Do wielu skutecznych cyberataków dochodzi z powodu otwierania zanieczyszczonych wiadomości. Niezależnie więc, gdzie prowadzicie firmy, czy są to Katowice, Warszawa czy Wrocław, firmy IT pomogą przeszkolić pracowników. Dzięki temu ryzyko skutecznych cyberataków znacząco się zmniejsza.

Po trzecie: wybierz bezpieczny hosting

Oczywiście kolejnym ważnym elementem jest hosting. I tutaj nie można oszczędzać. Należy wybrać taki, który daje Wam możliwość tworzenia kopii zapasowych. Dzięki temu w razie konieczności będziecie mogli przywrócić Wasz sklep internetowy do stanu sprzed awarii. Oczywiście nie zapomnijcie jeszcze, że kopie zapasowe należy przechowywać nie tylko na oddzielnym serwerze, ale też w innej fizycznej lokalizacji. W ten sposób w razie ataku backupu kopia zapasowa nie zostanie zainfekowana przez złośliwe oprogramowanie. Jak powinien więc wyglądać dobry hosting? Przede wszystkim powinien zapewniać możliwość monitorowania w sieci, a także szyfrowanie AES. Do tego w razie problemów, reakcja powinna być szybka, a to oznacza, że obsługa techniczna powinna pracować 24 godziny/dobę, bo cyberatak może zdarzyć się w każdej chwili.

Po czwarte: jaką platformę wybrać do sklepu internetowego?

Przy wyborze platformy dla sklepu internetowego należy kierować się funkcjonalnością, ale i bezpieczeństwem. Dobra platforma musi zapewniać szybką aktualizację, co w dużej mierze chroni przed cyberatakiem. Najbardziej podatne na ataki są rozwiązania typu open source. Wynika to z faktu, że implementacji oprogramowania jest dużo w sieci. To oznacza, że jeżeli hakerzy wykryją jakąś lukę, to ich atak będzie szybki i skuteczny. Można zdecydować się na rozwiązanie licencyjne. Wtedy aktualizacji musi dokonywać firma produkująca. Także, jeżeli zdecydujecie się na własne oprogramowanie, zagrożenie występuje, dlatego zawsze należy aktualizować bibliotekę, aby hakerzy nie wyłapali żadnych błędów czy też luk.

Nie zapomnijcie jeszcze o użyciu firewalla. Jest to niezwykle skuteczne narzędzie, które w dużej mierze chroni przed atakami. Ta zapora blokuje wszystkie porty, które nie są niezbędne do funkcjonowania danej strony.