środa, maj 29, 2024
środa, 30 czerwiec 2021 22:59

Dlaczego satysfakcja klientów jest ważna?

Customer Journey Customer Journey pixabay

Żyjemy w społeczeństwie, którego potrzeby mocno zmieniły się na przestrzeni ostatnich lat. Miało na to wpływ wiele czynników wynikających z historii, ale również budowania nowej, demokratycznej gospodarki.

Nie bez znaczenia pozostaje fakt bogacenia się społeczeństwa i poczucia tego, że mają wpływ na swoje życie i swoje wybory.

Customer Journey a wybory klienta

Satysfakcja klientów w zetknięciu z daną firmą jest niezwykle istotna. Funkcjonujemy w społeczeństwie, dla którego najistotniejsze są opinie, potrafimy je zbierać i coraz bardziej uczymy się tego, jak przesiewać informacje, które otrzymujemy. Potrafimy już segregować opinie na wartościowe i te, które z różnych powodów musimy odrzucić. Dzięki opiniom pojawiają się nowi klienci, to jeden z najlepszych sposobów na reklamę.

Poszczególnym firmom właśnie w tym miejscu przychodzi z pomocą Customer Journey. Co kryje się pod tym pojęciem? To nic innego jak śledzenie ścieżki klienta w zetknięciu z firmą. Jak kupuje usługi, jak podoba mu się proces ich realizacji, jak wyglądają wówczas jego emocje. Na tej podstawie można określić, co wymaga zmiany, a co funkcjonuje bez zarzutu. 

Satysfakcja klientów a wyniki Twojej firmy

Z satysfakcją klientów lub jej brakiem łączą się wyniki Twojej firmy. Im większa satysfakcja klientów, tym lepsze wyniki Twojej firmy. Tym więcej również środków na optymalizowanie usług i ciągłą pracę z zadowoleniem klienta. Co może Ci przynieść satysfakcja poszczególnych klientów? Przede wszystkim naturalnie uruchomi się proces poleceń, który jest jedną z najlepszych form reklamy. Nie musisz wówczas zabiegać o zaufanie klientów, ponieważ najczęściej przychodzą do Ciebie już je mając. Zbudowane zostało dzięki opiniom osób, które wcześniej skorzystały z Twoich usług. 

Zyskasz również materiał do pracy. Im więcej klientów, tym więcej danych, dzięki którym łatwiejsze będzie stworzenie mapy podróży przez firmę. Optymalizowanie usług stanie się znacznie łatwiejsze. 

Dzięki Customer Journey i wynikającemu z niego systemowi poleceń znacząco może powiększyć się grono tych klientów, którzy do Ciebie wracają i chętnie korzystają z Twoich usług. Nie musisz wówczas wygrywać wyłącznie ich ceną. Jeśli odbiorca ceni sobie we współpracy z Tobą inne atuty, będzie gotów zapłacić nawet więcej, byleby nie musieć uruchamiać procesu w innej firmie. To jeden z najprzyjemniejszych skutków pracy z mapą doświadczeń klienta. Dlatego warto spróbować i obserwować pozytywne skutki tych działań.