czwartek, maj 30, 2024
niedziela, 27 czerwiec 2021 14:27

Logistyka i e-commerce - czy naprawdę potrzebują siebie nawzajem?

Marathon International Marathon International pixabay

Branża e-commerce przyciąga konsumentów dużą dostępnością i różnorodnością produktów, atrakcyjnymi cenami, często niższymi niż w sklepach tradycyjnych, oraz wygodą - zakupy można zrobić o każdej porze i z dowolnego miejsca.

Niezwykle ważną kwestią jest też dostawa, a w szczególności czas niezbędny na dostarczenie paczki - wielu klientów po prostu rezygnuje z transakcji lub wybiera inny sklep, kiedy oferowany termin doręczenia jest zbyt długi. Jasno więc widać, że rozwój handlu internetowego jest nierozerwalnie połączony z usługami logistyki i transportu świadczonymi przez firmy jak Marathon International. Jak duże znaczenie ma dobra współpraca obu tych branż?

 

Szybki rozwój branży e-commerce - z czego wynika?

Ostatnie lata to okres szybkiego wzrostu znaczenia branży e-commerce. Wyniki sprzedaży utrzymują się na bardzo wysokim poziomie, a udział w rynku ogólnym regularnie rośnie.  Zwiększone zainteresowanie zakupami w sieci stało się jeszcze bardziej zauważalne w ubiegłym roku, kiedy na skutek pandemii, której efekty dotknęły zarówno sprzedawców, jak i konsumentów, wiele osób z dnia na dzień zmieniło swoje nawyki zakupowe. Na rynku pojawia się coraz więcej sklepów internetowych, popularne platformy sprzedażowe coraz bardziej poszerzają zakres świadczonych usług, a biznesy działające do tej pory tylko stacjonarnie decydują się na przeniesienie przynajmniej części sprzedaży online.

Marathon International

Marathon International

Jak zmiany w e-commerce wpływają na firmy logistyczne?

Nagły wzrost liczby klientów to oczywiście dobra wiadomość dla biznesu, ponieważ niesie ze sobą większe zyski, może jednak przyczyniać się również do powstawania zakłóceń w drodze produktów od dostawcy do klienta. W jaki sposób? Im więcej paczek, tym większe obciążenie systemu magazynowania i transportowania, a w efekcie ryzyko opóźnień - nic więc dziwnego, że dla utrzymania sprawności łańcucha dostaw, również firmy zapewniające usługi logistyczne muszą na bieżąco dostosowywać swoje działania do zmieniającej się sytuacji. Sprawna obsługa dużej ilości indywidualnych zamówień, zwiększone zapotrzebowanie na transport drobnicowy oraz nacisk na szybkość dostaw to zdecydowanie największe wyzwania, jakie przed firmami transportowymi stawiają potrzeby handlu internetowego.

Dlaczego logistyka kontraktowa to dobry wybór dla firm działających w internecie?

Sprzedaż w internecie rozpocząć można stosunkowo łatwo i dość niskim kosztem, co bez wątpienia przyczynia się do popularności tej formy prowadzenia działalności. Wraz z rozrastaniem się oferty i grona klientów zarządzanie asortymentem, magazynowanie, dbanie o terminowość dostaw od producentów i sprawną realizację zamówień zaczyna być jednak zadaniem coraz bardziej czasochłonnym i kosztownym. Na pewnym etapie dotychczasowa forma obsługi sklepu przestanie być po prostu opłacalna, a przedsiębiorca stanie przed ważną decyzją - inwestować w większą przestrzeń magazynową i budowanie wewnętrznego zespołu ds. logistyki czy skorzystać z usług wyspecjalizowanego w tej dziedzinie przedsiębiorstwa? Oddanie odpowiedzialności za przygotowanie procesu logistycznego w ręce profesjonalistów z doświadczeniem pozwoli na zwiększenie efektywności firmy, a zaoszczędzony w ten sposób czas to szansa na skupienie się na dalszym rozszerzaniu swojego biznesu.

Handel online potrzebuje logistyki, by sprawnie i terminowo dostarczać swoje produkty do odbiorców. Nie jest to jednak jednostronna zależność - tego rodzaju zlecenia stanowią coraz większe źródło zysków dla branży transportowo-logistycznej i umożliwiają jej dynamiczny rozwój. Współpraca między tymi sektorami jest więc bardzo istotna, a efektem jej udanego przebiegu jest zadowolenie konsumentów.