sobota, maj 18, 2024
czwartek, 24 czerwiec 2021 16:16

Praca w obsłudze klienta: jak zostać pracownikiem biura obsługi

Praca obsługa klienta Praca obsługa klienta pixabay

Obsługa klienta to specyficzny zawód obejmujący interakcje pomiędzy daną firmą, a klientami zarówno w Internecie, jak i w świecie rzeczywistym.

Przyjmuje się, że pracownik obsługi klienta odpowiada nie tylko za pierwszy kontakt, ale również sprzedaż oraz dalsze relacje biznesowe. Poza szybkością reakcji, która stała się normą kluczowe jest zapewnienie obsługi dostosowanej do indywidualnych potrzeb. Na czym polega praca w obsłudze klienta? Sprawdź, jakie umiejętności powinien posiadać pracownik obsługi klienta.

Wymagania i umiejętności, czyli jaki jest pracownik biura obsługi klienta

Biuro obsługi klienta to pierwszy kontakt z obecnym bądź potencjalnym klientem firmy, dlatego pracownik biura obsługi stanowi niejako wizytówkę firmy. W dużej mierze to od podejmowanych przez niego działań zależy przyszła współpraca i dalsze relacje z klientami.

Ogłoszenia o pracę w biurze obsługi zazwyczaj nie mają konkretnych oczekiwań odnośnie doświadczenia w branży – podstawowe wymagania to minimum średnie wykształcenie oraz znajomość języków obcych niezbędna, gdy chodzi o kontakt z klientami zagranicznymi. Oczywiście zaletą będzie wykształcenie wyższe związane z reklamą czy marketingiem, a nawet psychologią, ponieważ udane relacje z klientami wymagają odpowiedniej pracy i efektywnego budowania zaufania do firmy.

W przypadku obsługi klienta istotne są umiejętności takie jak cierpliwość czy duża odporność na stres. Niezależnie od okoliczności i przebiegu rozmowy pracownik powinien być spokojny, a jego odpowiedzi rzeczowe. Nie ma znaczenia, że problem wydaje się być banalny albo to kolejny klient, który zadaje podobne pytanie – pracownik biura obsługi klienta powinien przekazywać informacje w sposób jak najbardziej zrozumiały, dlatego istotna jest komunikatywność i zdolność budowania długotrwałych relacji.

Praca w biurze obsługi – co warto wiedzieć?

Obsługa klienta to specyficzna praca, a stały kontakt z ludźmi wymaga dużej cierpliwości i zdolności komunikacyjnych. Poza standardowym kontaktem face-to-face praca w biurze obsługi obejmuje także kontakt wirtualny, czyli obsługę komunikatorów czy fanpage’y, a wśród obowiązków znajduje się zarówno pomoc w rozwiązywaniu problemów z posiadanymi już usługami czy produktami, jak i przedstawianie oferty firmy oraz zachęcanie do skorzystania z jej usług.

Jak zostać pracownikiem biura obsługi klienta? Praca obsługa klienta wymaga specyficznych umiejętności i po prostu tego, aby lubić kontakt z innymi ludźmi – pracodawcy oczekują, że kandydaci będą potrafili pracować pod presją czasu, a ich cierpliwość i komunikatywność pozwoli na budowanie długofalowych relacji z klientami. Szukając pracy warto przeglądać portale z ogłoszeniami, gdzie wyszukiwarka umożliwi znalezienie ofert, które nas interesują.