wtorek, maj 28, 2024
czwartek, 20 maj 2021 11:50

Jak inwestować w spółki o małej kapitalizacji?

pixabay pixabay

Inwestowanie w small caps czyli spółki o niskiej kapitalizacji, skupia się przede wszystkim na firmach trzeciego i czwartego rzędu. Ich kapitalizacja rynkowa jest zatem sporo niższa w porównaniu do spółek wagi ciężkiej. Czy zatem warto rozważyć dodanie ich do swojego portfela inwestycyjnego?

Small caps 

Odszukanie firmy, która będzie miała skumulowany ładunek wzrostu w długiej perspektywie przypomina nieco szukanie igły w stogu siana. Inwestorzy z definicji poszukują wśród niewielkich podmiotów prawdziwego klejnotu, gdyż to small caps mają największe szanse na wzrost. Z czego to wynika? 

Dużym przedsiębiorstwom znacznie trudniej rosnąć, kiedy stają się jeszcze większe. Mówiąc prościej, znacznie łatwiej podwoić kapitalizację 10 milionów niż 1 miliarda USD. Większe szanse na wzrost to jednocześnie sporo wyższe ryzyko. Znakomicie można to było zaobserwować w 2020 roku. To właśnie ryzyko dużych strat, niestabilne zwroty i ograniczona płynność, skutecznie powstrzymuje inwestorów instytucjonalnych przed angażowaniem się w small capsy. To z kolei sprawia, że akcje takich spółek są w stanie generować znacznie większe zasięgi spekulacyjne. 

Jeśli chcesz zacząć inwestować na giełdzie, poszukaj na ten temat więcej informacji, a następnie załóż konto demonstracyjne i zdobądź niezbędne doświadczenie. 

Na co zwrócić uwagę kupując akcje o małej kapitalizacji?

Główny powód kupowania akcji o niskiej kapitalizacji jest ogromny potencjał wzrostu. Problem polega na tym, że stosunkowo trudno go obliczyć, a ilość wskaźników, które warto wziąć pod uwagę jest bardzo duża. Najważniejsze z nich to:

  • wzrost przychodów

Jest to ważne szczególnie właśnie w przypadku spółek o małej kapitalizacji, gdyż młodsze firmy muszą sobie zapewnić wyższy wzrost przychodów niż dojrzałe organizacje. Szukając zatem akcji wzrostowych, trzeba zwracać uwagę na spółki z historią wzrostu przychodów o minimum 20% r/r.

  • wzrost zysków

W przypadku firm rozwijających się, zyski bardzo często w ogóle nie występują, gdyż są inwestowane w rozwój. Niepokojące jest natomiast pogłębianie strat przy wzroście skali. Idealna sytuacja występuje wówczas, gdy straty netto wykazują tendencję malejącą w stosunku do przychodu.

  • wskaźnik ceny do sprzedaży (P/S)

Jest to kapitalizacja rynkowa przedsiębiorstwa podzielona przez jego przychody. Niższe wskaźniki pokazują względnie zaniżone wartości spółek. 

Choć niewielkie spółki potrafią niekiedy osiągać lepsze wyniki niż akcje spółek o ogromnej kapitalizacji, nie musi to wcale oznaczać, że portfel inwestycyjny powinien składać się wyłącznie ze small caps. Jak zawsze, kluczem do sukcesu jest zdrowa równowaga pomiędzy różnymi typami akcji.