środa, maj 29, 2024
czwartek, 24 grudzień 2020 10:43

Na czym polega praca hostessy?

praca hostessy praca hostessy

Szukając zatrudnienia, często trafiasz na oferty pracy hostessy, które kuszą atrakcyjnymi warunkami czy korzystnym wynagrodzeniem? Chciałabyś spróbować, ale nie do końca wiesz, na czym polega ta praca? W takim razie zapraszamy do lektury – z poniższego artykułu dowiesz się, za co odpowiedzialna jest hostessa, co należy do jej obowiązków i jakie umiejętności powinnaś posiadać, żeby dobrze odnaleźć się w tym zawodzie.

Czym zajmuje się hostessa

Hostessy są zatrudniane podczas konferencji, pokazów targów i bankietów oraz wydarzeń promocyjnych w hotelach, restauracjach czy galeriach handlowych. Jak wygląda ich praca? To najczęściej młoda i atrakcyjna kobieta, która odpowiada za profesjonalną pomoc w przeprowadzaniu imprez i działań marketingowych. Jej głównym zadaniem jest promocja wydarzenia i kreowanie pozytywnego wizerunku firmy.

Obowiązki hostessy bywają różne w zależności od rodzaju imprezy. Najczęściej koncertują się na:

 • witaniu i oprowadzaniu gości,
 • reprezentowaniu marki,
 • udzielaniu informacji o wydarzeniu lub produktach,
 • zachęcaniu do zapoznania się z ofertą,
 • rozdawaniu gadżetów reklamowych lub ulotek,
 • zapraszaniu do skorzystania z promocji czy wzięcia udziału w konkursie.

Słowo „hostessa” pochodzi z języka angielskiego i w dosłownym tłumaczeniu oznacza gospodynię, a więc osobę, która przyjmuje gości i dba o ich dobre samopoczucie. Hostessa bardzo często odpowiada właśnie za zabawianie gości inteligentną rozmową, dotrzymywanie im towarzystwa, wręczanie upominków czy zachęcanie do aktywnego udziału w danym wydarzeniu.

Wymagania w pracy hostessy

Jak widać, praca hostessy polega przede wszystkim na kontakcie z ludźmi. Nic więc dziwnego, że jedną z najistotniejszych kwestii w tym zawodzie są umiejętności komunikacyjne. Hostessa kreuje pozytywne odczucia gości, dlatego powinna być:

 • przebojowa,
 • otwarta,
 • uśmiechnięta,
 • pewna siebie,
 • entuzjastycznie nastawiona,
 • życzliwa.

Dobra hostessa doskonale zna zasady savoir-vivre i dobrego wychowania, które pomagają w odnalezieniu się w każdej sytuacji. Niebagatelnym atutem jest także znajomość języków obcych, szczególnie jeśli praca obejmuje kontakt z osobami z innych krajów.

Zdolności interpersonalne i społeczne to jednak nie wszystko – liczy się też wygląd. M.in. od atrakcyjności i urody hostessy zależy to, czy klient zwróci uwagę na dany produkt lub ofertę. Nic więc dziwnego, że idealnie w tej roli odnajdują się młode kobiety. W pracy hostessy ważne jest zatem dbanie o siebie, eleganckie zachowanie się w towarzystwie i zgrabne poruszanie się, nierzadko w wysokich butach na obcasie. Istotną, choć często pomijaną kwestią jest też wytrzymałość fizyczna. Praca hostessy polega wszakże przede wszystkim na wielogodzinnym staniu i chodzeniu.

Zawód ten ma zazwyczaj charakter dorywczy – zlecenia są realizowane najczęściej wieczorami i weekendami. Zarobki zależą od wielu czynników – doświadczenia, rangi wydarzenia, zleceniodawcy czy zakresu obowiązków. Pewne jest, że hostessa indywidualnie ustala warunki współpracy z pracodawcą. Jeśli chcesz poznać więcej informacji na temat pracy w roli hostessy i szukasz agencji, w której możesz złożyć swoje portfolio, zajrzyj na stronę WWW Agencji Infernal.