środa, czerwiec 19, 2024
środa, 23 grudzień 2020 15:32

Normy bezpieczeństwa obuwia ochronnego

obuwie ochronne obuwie ochronne

Najważniejszym zadaniem obuwia ochronnego jest zapewnienie kompleksowej ochrony stopy oraz dolnej partii nóg przed zagrożeniami zewnętrznymi.

Normy bezpieczeństwa obuwia ochronnego regulują jakie parametry muszę posiadać buty, aby w sposób pełny chroniły stopy przed urazami. Występuje szereg czynników, przed którymi chronią posiadacza buty ochronne. Wymienić można to na przykład niebezpieczne płyny chemiczne, działanie wysokiej i niskiej temperatury, duża wilgotność oraz nierówne i twarde podłoże. Poniższy artykuł scharakteryzuje najważniejsze normy bezpieczeństwa obuwia ochronnego i wskaże, na jakie parametry warto zwrócić szczególną uwagę.

Normy bezpieczeństwa obuwia ochronnego

Na wstępie należy zaznaczyć, że w przypadku pracy, w której nie są wymagane szczególne parametry zabezpieczające, lecz występuje jedynie konieczność zastosowania obuwia ze względów sanitarnych bądź technicznych, można stosować tradycyjne buty robocze, zwane inaczej zawodowymi. Z całą mocą podkreślić trzeba jednak, iż takie buty nie stanowią środka ochrony indywidualnej w myśl obowiązujących na terenie Polski przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Norma bezpieczeństwa obuwia ochronnego jest więc zdecydowanie bardziej złożonym problemem. Konstrukcja oraz tworzywo wykorzystane do produkcji butów musi w sposób pełny i kompleksowy zabezpieczać stopy przed wieloma zagrożeniami. Oczywiście poziom ochrony uwarunkowany jest indywidualnymi cechami konstrukcyjnymi butów. Specjalistyczne modele posiadają szereg udogodnień mających na celu ochronę dolnych partii nóg przy jednoczesnym podniesieniu komfortu użytkowania obuwia. Do takich elementów zaliczyć można na przykład specjalne antypoślizgowe wkładki, podeszwy olejoodporne oraz amortyzatory, które zabezpieczają przed wstrząsami.

Buty dostosowane do poziomu zagrożenia

Norma bezpieczeństwa obuwia ochronnego https://www.demar.com.pl/normy-bezpieczenstwa-obuwia-ochronnego ujmowana jest we trzech stopniach określających poziom zagrożenie. Pierwszy z nich to obuwie bezpieczne, które wyróżnia się cechami ochronnymi, a przede wszystkim ochroną palców. Wykorzystuje się w nich umocnienie odporne na działanie energii do 200 J. Kolejną kategorię jest obuwie ochronne, jego głównym zadaniem jest ochrona palców za pomocą wzmocnionych elementów buta. Ponieważ jednak jest to obuwie stosowane do mniejszego zagrożenia, jego wytrzymałość określana jest na 100 J. Ostatnim typem jest omawiane już wcześniej obuwie zawodowe, jest również najbardziej rozpowszechnione. Używany jest w wielu zakładach pracy. Normy bezpieczeństwa obuwia ochronnego regulują odpowiednie parametry, warto więc zapoznać się z nimi, aby kompleksowo chronić swoje stopy.