środa, maj 29, 2024
czwartek, 10 grudzień 2020 19:09

Jak działa kasa fiskalna?

Kasa fiskalna Kasa fiskalna

Kasa fiskalna, jakiej odpowiednia nazwa brzmi „kasa rejestrująca”, jest elektronicznym narzędziem utrwalającym obrót i stawki podatku od sprzedaży detalicznej. Ogólnie kasy fiskalne dzieli się na przeważnie widziane kasy ECR (Electronic Cash Register), POS/EPOS (Electronic Point od Sale), terminale kasowe, drukarki fiskalne i kasy komputerowe.

 

Jak funkcjonuje kasa fiskalna?

Kasa fiskalna jest to narzędzie, jakie z nazwy ma za zadanie zapisywać transakcję w rozbiciu na wartość netto transakcji w danych stawkach VAT oraz należny do odprowadzenia podatek VAT. Z zasady kasa fiskalna jest narzędziem elektronicznym, jakie może działać w pełni osobno, jak także stanowić część większej grupy związanych ze sobą narzędzi skarbowych. Kasa fiskalna, jaka jest związana z laptopem, lub także w większej grupie funkcjonuje w trybie off-line. System off-line wyróżnia się tym, że sprzedaż odbywa się w pełnie bezpośrednio na kasie. Dopiero na wyraźny sygnał ze strony programu kontrolnego znajdującego się na laptopie tworzona jest transmisja. 

Kasa fiskalna oraz jej eksploatacja - o czym należy pamiętać?

Po pierwsze, należy zwrócić uważną uwagę na miejsce zakupu kasy podatkowej. Starajmy się wybierać sprawdzone, specjalistyczne marki, będące autoryzowanymi hurtownikami narzędzi finansowych oraz mające odpowiednio dobrych handlowców i serwisantów. Upewnijmy się potem, czy wraz ze sprzedażą proponują one szkolenie w obszarze eksploatacji narzędzia. Niejednokrotnie takie pierwsze szkolenie możemy uzyskać absolutnie bezpłatnie.

Kasa fiskalna - kto ma obowiązek jej zainstalowania?

Obywatele, jacy dokonują sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności finansowej, są przymuszeni do rejestrowania transakcji na kasach fiskalnych. Natomiast Minister Rozwoju i Finansów w rozporządzeniu z dnia 20 grudnia 2017 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy wykorzystaniu kas zapisujących przewidział parę odchyleń od tego musu. Obowiązek posiadania kasy czy drukarki podatkowej obejmuje przedsiębiorców, jacy oferują własne towary/usługi osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej, natomiast również rolnikom ryczałtowym, jacy są zwolnieni z przymusu płacenia podatku VAT. Inwestor nie musi kupić narzędzia podatkowego, jeśli obrót jego marki nie wkroczył w ostatnim roku fiskalnym poza 20.000 zł. Z takiego zwolnienia nie mogą skorzystać inwestorzy jacy oferują ( bez względu na obrót) m.in.: gaz płynny, elementy do napędów spalinowych, nadwozia do samochodów spalinowych, sprzęt radiowy, telewizyjny oraz telekomunikacyjny lub perfumy.

 

Źródło: https://www.fiscash.com.pl/