wtorek, maj 28, 2024
poniedziałek, 07 grudzień 2020 12:54

Firma transportowa. Co powinno ją wyróżniać?

cargo transport cargo transport

Opóźnienia w dostawach, problemy z obsługą klientów czekających na dostarczenie towarów, a w skrajnych przypadkach nawet ich uszkodzenie. To tylko niektóre z problemów, które mogą wiązać się z wyborem nieodpowiedniej firmy transportowej.

By uniknąć zbędnych nerwów oraz strat finansowych i wizerunkowych, przed rozpoczęciem współpracy warto więc dokładnie sprawdzić danego przewoźnika i upewnić się, że jego oferta spełnia nasze oczekiwania. Jak to zrobić? Wbrew pozorom wybór firmy transportowej nie jest trudny. Wszystko sprowadza się do sprawdzenia kilku aspektów jej działalności. W tym artykule wyjaśniamy, jak w trzech krokach upewnić się, czy współpraca z danym przedsiębiorstwem nie narazi nas na zbędne problemy.

Po pierwsze: określ swoje wymagania

Zawarcie współpracy nawet z najlepszą firmą może okazać się niemożliwe, jeśli jej oferta nie będzie dostosowana do naszych potrzeb. Dlatego przed przekazaniem zlecenia warto dowiedzieć się:

  • jakie kraje obsługuje dany przewoźnik: o ile ze znalezieniem przewoźnika obsługującego trasy na terenie UE nie powinniśmy mieć problemów, to w przypadku krajów takich jak Turcja, Ukraina, Białoruś, Rosja czy Kazachstan powinniśmy przygotować się na pewne trudności;

  • czy przewozi konkretne rodzaje towarów: produkty spożywcze, chemikalia czy szkło wymagają nie tylko większych kwalifikacji personelu, ale też certyfikatów i odpowiedniego sprzętu – o nich opowiemy w kolejnych akapitach;

  • czy zapewnia kompleksową obsługę: dobre przedsiębiorstwa oferują nie tylko transport, ale też usługi spedycyjne i logistyczne. Zlecając transport na https://www.3cargo.com/transport/, możemy również liczyć na na pomoc w magazynowaniu towarów (w tym pod nadzorem celnym) oraz pośrednictwo w kontaktach z Urzędem Celnym, obejmującym między innymi przygotowanie dokumentacji.

Po drugie: sprawdź certyfikaty firmy

O jakości świadczonych usług sporo powiedzą nam też certyfikaty zdobyte przez firmę. Wybierając przewoźnika, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • ISO 9001 – spotykany we wszystkich branżach, określający normy działania Systemu Zarządzania jakością;

  • ISO 28000 – jest gwarancją bezpieczeństwa towarów powierzanych firmie. Przy jego pryznawaniu pod uwagę brane są nie tylko systemy zabezpieczeń wdrożone przez przewoźnika, ale też podmioty współpracujące z nim w ramach łańcucha dostaw. Jest on na tyle ważny, że niektóre firmy (np. IKEA) wymagają go od wszystkich swoich podwykonawców;

  • AEO (Authorised Economic Operator) – wydawany we wszystkich krajach obszaru celnego UE, w Polsce przez Izbę Administracji Skarbowej. Aby go otrzymać, firma musi udowodnić sprawowanie pełnej kontroli nad powierzonymi jej towarami spoza Unii oraz posiadanie odpowiednio wykwalifikowanej kadry i rezerw finansowych.

Po trzecie: flota i załoga firmy transportowej

Przy wyborze firmy transportowej pod uwagę należy wziąć również flotę, wyposażenie i kwalifikacje personelu. Im nowsze pojazdy są używane przez danego przewoźnika, tym mniejsze będzie ryzyko ich awarii i wynikających z niej opóźnień w dostawie lub uszkodzenia towarów w trakcie transportu.

Ważne jest też posiadanie dostosowanego do określonego typu ładunków sprzętu. Chodzi tu między innymi o chłodnie i mroźnie lub cysterny dostosowane do transportu ADR. W przypadku produktów spożywczych oraz ładunków niebezpiecznych niezbędne będą ponadto uprawnienia kierowców obsługujących przewóz. Istotnym argumentem za wyborem danej firmy powinna też być całodobowa obsługa ze strony konsultanta i możliwość wyjaśnienia wszystkich problemów w pilnym trybie.