sobota, maj 18, 2024
poniedziałek, 16 listopad 2020 11:57

Segregacja odpadów i składowanie żywności przeterminowanej w sklepach wielkopowierzchniowych i na magazynach

Pojemniki na śmieci Pojemniki na śmieci

Choć wiele mówi się, że każdy człowiek powinien ograniczać ilość generowanych odpadków, to jednak co dzień powstają ich miliardy i to w każdym zakątku świata, tworzące liczby całkowite, które nawet trudno określić.

Dlatego dąży się do tego, by przynajmniej te odpady, które są generowane w jak największym stopniu były odzyskiwane do ponownego zastosowania. Odpowiednia segregacja odpadów może przyczynić się do polepszenia przynajmniej w niewielkim stopniu stanu środowiska, a najbardziej powinny się nią zainteresować sklepy powierzchniowe i magazyny. W jaki sposób mogą to uczynić?

Zacznijmy od podstaw, czyli wyboru odpowiednich pojemników i koszy na odpady

W każdym magazynie powinny znajdować się mobilne kosze na śmieci. Warto by były to pojemniki do segregacji, zatem pozwalające na składowanie odpadków wykonanych z określonych materiałów. Mogą to być pojemniki na odpady zielone, szkło, metal, plastik, papier, baterie, żarówki, a także odpady wielomateriałowe. W sklepach wielkopowierzchniowych istotne znaczenie ma zapewnienie kontenerów do segregacji na zewnątrz. Ale również wewnątrz na zapleczach powinny znajdować się kosze do selektywnej zbiórki odpadów, a ekipy sprzątające musza być zaopatrzone w specjalne wózki na kosze lub worki, które umożliwiają ich sprawne przetransportowanie do kontenerów. Ważne, by przy markecie czy magazynie znajdowały się kontenery na generowane śmieci. Mogą być to zatem czerwone kontenery na metal, żółte kontenery na plastik, zielone - na szkło i niebieskie na papier, a także specjalne czarne kontenery na odpady wielomateriałowe. Świetnie może sprawdzić się kontener wywrotka, który jest łatwy w opróżnianiu. Takie pojemniki wielkogabarytowe w wielu kolorach można znaleźć w ofercie https://www.ajprodukty.pl/czystosc-i-srodowisko/segregacja-odpadow/6204205.wf. Niewątpliwie wywrotki ułatwiają gospodarowanie odpadami.

Jak składować odpady z żywnością przeterminowaną, czyli o częstym problemie

Bardzo często żywność przeterminowana składowana jest w specjalnych kontenerach zamykanych na kłódkę, aby uniemożliwić dostęp do nich postronnym. Wiele słyszy się o osobach, które żywią się odpadkami, twierdząc że ich wyrzucanie jest marnotrawstwem. Rzeczywiście termin przydatności do spożycia nie zawsze pokrywa się z terminem zepsucia się produktu i wiele żywności w ten sposób jest marnowanej. Sklepy muszą mieć podpisane umowy z firmami utylizacyjnymi, a część żywności jest przeznaczana na kompostowanie. Z problemem marnotrawstwa zaczynają walczyć na szczęście wielkie sieci handlowe, np. Carrefour. Produkty przeterminowane, ale nie szkodzące zdrowiu sprzedaje o 50% taniej. Taką politykę przyjęły sklepy sieci w Bretanii i być może ten trend zagości również w sklepach sieci w całej Europie. Postulują by na produktach znajdował się zapis: " zjedz przed, bo wtedy produkt smakuje lepiej". Obecnie większość konsumentów daty ważności traktuje jako te, które wskazują na termin zepsucia się produktu, który po dacie może zaszkodzić. A tak w większości przypadków nie jest. Ważne jest zatem nie tylko odpowiednie składowanie odpadów, ale również walka z marnowaniem żywności.