środa, maj 29, 2024
wtorek, 13 październik 2020 11:27

Jakie części do dojarek są niezbędne?

Części do dojarek Części do dojarek

Sprawne części do dojarek są potrzebne w każdym gospodarstwie, które trudni się pozyskiwaniem mleka. Współcześnie mało jest już miejsc, gdzie proces ten wykonywany jest ręcznie. Dojarki robią to automatycznie i szybko – poprawiając w ten sposób efektywność pracy w gospodarstwie. W artykule tym przeczytasz na temat aparatów udojowych oraz ich części.

Aparaty udojowe – sposób działania

Dojarki zasysają mleko, ściskają wymiona, następnie mleko ląduje w specjalnym pojemniku nazywanym basenem. Zbiornik ten pełni niezwykłe ważną kwestię, kluczową dla całego procesu. Dokonuje się w nim chłodzenie wstępne mleka, które zapewnia dłuższy termin jego ważności.

Rodzaje dojarek

Technologia stosowana w branży mleczarskiej rozwija się bardzo dynamicznie. Producenci tworzą coraz bardziej zaawansowane i wygodniejsze w użyciu dojarki. Aparaty udojowe możemy podzielić na dwa rodzaje. Są to dojarki bańkowe i rurociągowe (przewodowe).

Dojarki bańkowe, zwane inaczej konwiowymi, dzielą się na stacjonarne i przewoźne. Świetnie sprawdzają się w przypadku małych i średnich stad zwierząt. Są proste w obsłudze, a możliwość przewożenia bańki z mlekiem w dojarce przyspiesza pracę i odciąża dojarza.

Według przeprowadzonych badań dojarki rurociągowe są optymalnym rozwiązaniem w oborach liczących od 15 do 50 krów. Zapewniają one higieniczny transport mleka od krowy do schładzalnika. Gwarantują szybki, bezproblemowy i higieniczny wydój. Wszystkie elementy dojarek przewodowych muszą być do siebie idealnie dopasowane.

Części do dojarek

Wpisując w wyszukiwarce frazę „części do dojarek”, przekonasz się, że wielu producentów zdecydowało się na sprzedaż swoich produktów online. Jest to bardzo wygodna forma zakupów, dlatego, jeżeli posiadasz gospodarstwo i chcesz zaopatrzyć się w nowy sprzęt, powinieneś ją rozważyć.

Części do dojarek, które możesz znaleźć w sklepach internetowych to między innymi gumy strzykowe, silikonowe przewody mleczne i powietrzne, a także takie detale jak silikonowa pokrywa zbiornika na mleko, silikonowe i gumowe uszczelki.

Jak sam widzisz, aparaty udojowe nie są trudne w utrzymaniu, a w razie awarii części do dojarek z łatwością zakupisz na przykład przez internet. Jeżeli w gospodarstwie jest jedna lub dwie krowy, sprzęt ten nie jest może koniecznością, ale przy większej liczbie zwierząt może podwyższyć standardy pracy w branży mleczarskiej.

Silikonowe gumy strzykowe

Chcąc produkować wysokiej jakości mleko musisz zaopatrzyć się w odpowiednie gumy strzykowe. Są one bardzo ważnym elementem, ponieważ to jedyne części do dojarki, które mają bezpośredni kontakt ze strzykami krowiego wymienia. Te wykonane z silikonu są łatwe do utrzymania w czystości i elastyczne.

Rolą gum strzykowych jest także wykonywanie masażu wymienia, który powoduje odpowiednią stymulację i szybszy obieg krwi. Żaden inny element nie ma tak dużego wpływu na efekt końcowy doju. Główka gumy powinna się charakteryzować kształtem, który nie wywoła obrzęku strzyka. Silikonowe gumy pozwalają ponadto obserwację przepływu mleka.