środa, czerwiec 19, 2024
poniedziałek, 12 październik 2020 11:24

Niezawodne maszyny budowlane

maszyny budowlane maszyny budowlane

Najpopularniejsze maszyny budowlane w Polsce to między innymi koparki, ładowarki i koparko-ładowarki. Nikt nie wyobraża sobie chyba nowoczesnego placu budowy bez zaawansowanego parku maszyn. Tylko dzięki połączeniu ich wydajności i efektywności z wiedzą ekipy budowlanej, inwestycja może powstawać szybko i bezpiecznie. Jeżeli interesuje Cię ten temat, koniecznie zapoznaj się z treścią artykułu.

Budowlany weteran – koparka

Koparka to maszyna jest przede wszystkim maszyną, która przeznaczona jest wykonywania robót ziemnych. Jest niezbędna na każdej budowie, ponieważ zdecydowana większość prac związanych z budownictwem rozpoczyna się od wykopów pod fundamenty. Jej zadaniem jest oddzielanie urobku od gruntu, a następnie przeniesienie go na środki transportu, ewentualnie na składowisko.

Przed zakupem tak ważnej maszyny, konieczne jest zastanowienie się na wyborem producenta i rodzaju koparki. Ze względu na charakter wykonywanej pracy możemy wyróżnić koparki pracujące w cyklu ciągłym i przerywanym. Pierwsze, nazywane inaczej naczyniowymi, wyposażone są w wiele naczyń urabiających połączonych łańcuchem. Drugie, posiadają tylko jedno naczynie.

Ze względu na osprzęt roboczy wyróżniamy koparki podsiębierne, przedsiębierne, zbierakowe, chwytakowe oraz minikoparki. Pierwsze, czyli koparki podsiębierne, nie pracują na dnie wykopu, a na jego górnej krawędzi. Z kolei przedsiębierne produkowane są z myślą o pracy na dnie wykopu.

Koparka chwytakowa stosowana jest do wykonywanie głębokich wykopów, ale o małych średnicach (np. studziennych) i do wydobywania gruntów z terenów nawodnionych. Możesz zaobserwować ich pracę między innymi podczas wykonywania wykopów pod filary mostów. Zasięg chwytaka to nawet 20 metrów.

Koparki zbierakowe wyposażone są w zbierak wleczony na linie. Odspaja on grunt za pomocą ciężaru własnego i siły naciągu liny. Tego rodzaju koparki wykorzystuje się do wszelkiego rodzaju wykopów, także wąskich. Ostatnim rodzajem, który omówimy w artykule, są minikoparki. Te maszyny budowlane są bardzo popularne, ponieważ mogą pracować nawet w trudnodostępnych miejscach.

Multifunkcyjne maszyny budowlane – koparko-ładowarki

Koparko-ładowarki są bardzo wszechstronne, wykorzystuje się je podczas przygotowania terenu pod budowę (na przykład dróg, chodników, fundamentów), a także w rolnictwie. Za ich pomocą można nie tylko przenosić luźny materiał, ale też stopniować, poziomować i chwytać duże obiekty. W zależności od potrzeb fachowcy mogą korzystać z koparek i koparko-ładowarek kołowych lub gąsienicowych.

Jakiego producenta wybrać?

Jeżeli zastanawiasz się, jakie maszyny budowlane wybrać, powinieneś poświęcić chwilę na zapoznanie się z ofertami znanych producentów. Jednym z najpopularniejszych jest New Holland, którego projekty są zróżnicowane pod względem wyposażenia, akcesoriów oraz zastosowania.

Niezależnie jednak od przeznaczenia, maszyny New Holland są cenione przez fachowców za niezawodność, wydajność i komfort. Inni producenci to między innymi Caterpillar, Volvo czy Kobelco.