sobota, maj 18, 2024
poniedziałek, 07 wrzesień 2020 10:49

Kształcenie zdalne – nie tylko w czasach pandemii

PCG online PCG online

Kształcenie zdalne to hasło, które z powodu wybuchu epidemii koronawirusa zyskało na popularność. Ostatnie miesiące udowodniły nam wszystkim, jak nieocenionym wynalazkiem jest internet. Wiele mówi się o zagrożeniach, jakie ze sobą niesie, jednak podczas pandemii na nowo odkryliśmy ogromne możliwości, które daje ogólnoświatowa sieć.

Nie tylko na bieżąco mogliśmy śledzić ważne informacje, ale przede wszystkim mogliśmy w pewnym stopniu kontynuować wykonywanie naszych obowiązków.

Szczególnie uczniowie i nauczyciele musieli przyzwyczaić się do nowych narzędzi, które umożliwiły kształcenie zdalne. Również uczelnie wyższe kontynuowały nauczanie zdalnie. Nie zawsze było łatwo, początki dla większości z nas były problematyczne, ale daliśmy radę. Interesują Cię narzędzia, które umożliwiają e-learning? A może chciałbyś dowiedzieć się, jak usługi informatyczne przenoszą polskie uczelnie w wygodniejszą przyszłość? Jeżeli tak, to świetnie trafiłeś!

Cyfryzacja polskich uczelni

Zinformatyzowane uczelnie to nie tylko te, które posiadają narzędzia umożliwiające naukę zdalną. Równie ważne jest usprawnienie organizacji jednostki poprzez zdalną realizację czynności administracyjnych. Długie kolejki do dziekanatu mogą już wkrótce przejść do historii. Cyfryzacja administracji, czyli tak zwana e-administracja to idealny pomysł na usprawnienie wielu zadań. Ich wprowadzaniem na uczelnie zajmują się zespoły profesjonalistów jak na przykład firma PCG. Dzięki nowym technologiom zaoszczędzić można nie tylko czas, ale również pieniądze. Warto zainteresować się innowacyjnymi rozwiązaniami, które ułatwią życie zarówno studentów, jak i pracowników uczelni. Wśród nich wymienić można elektroniczny obieg dokumentacji i cyfryzację procedur.

Kształcenie zdalne – szanse i problemy

Kształcenie zdalne podczas pandemii udowodniło nam, że możemy rozwijać się i uczyć bez wychodzenia z domu. Nowa rzeczywistość, w której się znaleźliśmy, wymagała jednak od nas elastyczności i umiejętności radzenia sobie z przeszkodami, na które natrafialiśmy. Wielu uczelniom i szkołom udało się jednak przezwyciężyć problemy techniczne i wprowadzone przez nie rozwiązania świetnie się spisały. W niektórych placówkach kształcenie zdalne sprawdziło się tak dobrze, że zapowiadają one korzystanie z tej formy nauki także po ustaniu epidemii. Wielu uczniów i studentów wykorzystało czas kwarantanny maksymalnie i skorzystało z dodatkowych kursów dostępnych na przykład na PCG online.

Zaadaptowanie do nowych warunków, w których przyszło funkcjonować uczniom i nauczycielom, przebiegało różnie. Większość placówek stanęła na wysokości zadania, ale nie byłoby to możliwe bez odpowiednich narzędzi. Są to przede wszystkim platformy przeznaczone do prowadzenia wideokonferencji, chatów, współdzielenia ekranów czy używania wirtualnej tablicy. Duża część szkół korzystała z takich narzędzi jak Zoom czy Discord. Każda tego rodzaju platforma ma wady i zalety. Niemożliwe jest całkowite uniknięcie drobnych niedociągnięć i błędów.

Kształcenie zdalne wyzwaniem nie tylko dla uczniów i studentów

Wraz z wejściem w życie kształcenia online po wybuchu pandemii koronawirusa, do polskich szkół i uczelni zakradł się pewien chaos, który jednak wkrótce został opanowany. Trudności z dopasowaniem się do nowych warunków mieli nie tylko uczniowie, ale też nauczyciele. Wielu z nich nie musiała wcześniej w swojej pracy korzystać z podobnych narzędzi do komunikacji z uczniami. To zrozumiałe, że upłynęło trochę czasu, zanim wszyscy „przestawili się” na kształcenie online.

Szybszą adaptację do nowych warunków umożliwiły szkolenia i kursy dla nauczycieli organizowane przez ich jednostki. Dzięki nim usprawniono kształcenie online, a nauczyciele poczuli się pewniej, poruszając się po świecie zdalnej nauki. Zdobyli też umiejętności korzystania z różnorodnych rozwiązań, jakie umożliwia nauka online. Przedstawiali treści nauczania, korzystając z wielu interesujących mediów, tym samym angażując swoich uczniów w zajęcia.

Kształcenie zdalne – pokonywanie barier i trudności

Wybuch pandemii koronawirusa uzmysłowił nam możliwości, jakie daje internet. Zdaliśmy też sobie sprawę z tego, że wiele osób jest wykluczonych, ponieważ nie mają dostępu do sieci. Problem dzieci, które nie posiadały warunków do kontynuacji nauki, starano rozwiązywać się tak, aby niwelować tę barierę i sprawić, że nauka online będzie dostępna dla każdego. Zadbano o to, aby uczniowie nieposiadający komputera, laptopa czy połączenia z internetem otrzymali wsparcie od szkoły lub uczelni. Umożliwiano wypożyczenie sprzętu ze szkoły i wspierano w redukowaniu problemów. Szkoły i uczelnie pokazały, że zależy im na wyrównaniu szans uczniów w zdobywaniu wiedzy.