sobota, maj 18, 2024
sobota, 05 wrzesień 2020 18:36

Tanie wózki widłowe – pozorne oszczędności?

Tani duży wózek widłowy w tartaku Tani duży wózek widłowy w tartaku

Inwestycja w wózek widłowy to naturalny moment w rozwoju wielu przedsiębiorstw. Wybór odpowiedniej maszyny wcale nie jest prosty, a koszty zakupu są znaczne. Ich rozmiar może początkowo przytłaczać, zwłaszcza w okresie intensywnego rozwoju, kiedy suma wszystkich wydatków szybko rośnie.

Zaczynamy szukać oszczędności. Niestety, w przypadków tanich wózków widłowych są one najczęściej pozorne. Na koszt posiadania danego urządzenia składają się takie czynniki jak jego cena zakupu, ale też koszt serwisu, eksploatacji, energii, przygotowania miejsca do ładowania baterii i wiele innych. W przypadku maszyn z określonej półki, problematyczny może być również dostęp do części zamiennych. Z tego artykułu dowiesz się jak racjonalnie zainwestować zasoby w wózek widłowy.

Wózki widłowe – informacje podstawowe

Wybierając wózek widłowy należy zainwestować w taki sprzęt, który wykona swoją pracę zgodnie z naszymi wymaganiami – nieważne czy jest tani czy też drogi. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów maszyn oraz producentów oferujących zróżnicowane rozwiązania. Pierwszym i najważniejszym kryterium podziału jest napęd pojazdu, wyróżniamy:

  • wózki z silnikiem diesla – używane zazwyczaj na zewnątrz, charakteryzujące się dużą mocą i udźwigiem,

  • wózki napędzane gazem LPG – ekologiczna alternatywa dla diesla, którą charakteryzuje wysoka uniwersalność,

  • wózki elektryczne – stosowane zazwyczaj w magazynach i centrach dystrybucyjnych, gdzie wymagana jest wysoka specjalizacja maszyn.

Urządzenia elektryczne cieszą się obecnie największą popularnością. Dzielą się one według zadań jakie realizują. Wysokie składowanie odbywa się z wykorzystaniem maszyn typu Reach Truck lub VNA, transport realizowany jest przez wózki paletowe z podestem, a najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem są elektryczne układarki, czyli tzw. paleciaki z masztem.

Serwis wózka widłowego, a koszt posiadania

Kluczowym parametrem wpływającym na koszt posiadania wózka widłowego jest serwis. Każde urządzenie tego typu wymaga regularnych czynności serwisowych. Z jednej strony mamy do czynienia z obligatoryjnymi badaniami kontrolnymi. Z drugiej, z naprawami wynikającymi z użytkowania pojazdu w wymagających warunkach. Niestety, wielu producentów oferuje tanie wózki widłowe, a większych zysków szuka poprzez bardzo drogie usługi serwisowe, Należy być ostrożnym i dokładnie weryfikować zapisy umów serwisowych. Można też zainteresować się ofertą producentów, gdzie cena urządzenia jest relatywnie wyższa, ale budowa wózka charakteryzuje się niezawodnością. Przykładem jest marka Crown, która oferuje opcję wynajmu urządzenia, gdzie serwis wózków widłowych jest wliczony w stałą miesięczną opłatę.

Używane wózki widłowe jako racjonalna alternatywa

Używane wózki widłowe mogą być tanią, a co ważne racjonalną alternatywą dla nowych maszyn. Należy jednak zachować dużą ostrożność. Dokładnie zweryfikować stan techniczny pojazdu, na oględziny zabrać ze sobą osobę, która się zna na tego typu sprzęcie, a sprzedawcę poprosić o dokładne informacje na temat miejsca, w którym wózek pracował. Rynek wózków używanych jest kontrolowany w znacznie mniejszym zakresie niż rynek samochodowy, co prowadzi do wielu nadużyć.

Jeżeli używany wózek widłowy to z jakim napędem? W przypadku, w którym urządzenie będzie pracować głównie wewnątrz budynku, postaw na energię elektryczną. Wózki elektryczne są nieco droższe od spalinowych, ale gdy rozmawiamy o sprzęcie używanym ta różnica się znacznie zaciera. Co ważne, charakteryzują się one niższymi kosztami eksploatacji i serwisu. Mniej części ruchomych przekłada się na mniejszą liczbę kosztownych wymian. Możesz kupić tani wózek widłowy od producenta lub oficjalnego dystrybutora danej marki. Przykładowo, jeden z liderów rynku – WDX – oferuje używane maszyny Crown, Combilift czy Dooosan, które pochodzą wyłącznie z polskiej dystrybucji, posiadają pełną historię serwisową i przeszły proces odnowienia oraz kontroli jakości. Ofertę znajdziesz tutaj: https://wozki.wdx.pl/uzywane/.

Podsumowując. Jeżeli chcesz nabyć tani wózek widłowy sprawdź dokładnie dostępność części zamiennych, historię i doświadczenie rynkowe producenta oraz warunki serwisowe. Wybierając sprzęt używany, postaw na ofertę producenta lub oficjalnego dystrybutora danej marki.

Media

artykuły sponsorowane copywriting