wtorek, maj 28, 2024
sobota, 29 sierpień 2020 19:25

Zmiany w udzielaniu pożyczek przez Internet w dobie Covid-19

pożyczki online w 15 minut pożyczki online w 15 minut Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Pandemia koronawirusa, z którą wszyscy mierzyliśmy się przez kilka miesięcy, sporo zmieniła w życiu wielu Polaków, dotykając właściwie wszystkich obszarów naszego życia. Konsekwencje wprowadzonych z jej tytułu przepisów, obostrzeń sanitarno-epidemiologicznych i ograniczeń odczuł właściwie każdy z nas, w tym niejeden kredyto- i pożyczkobiorca.

 Wiele instytucji finansowych wyszło naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, odgórnie jednak wprowadzono także rekomendacje i zastrzeżenia, które utrudniły pozyskiwanie nowych środków. Co trzeba wiedzieć o zmianach prawa i jak starać się o pożyczki pozabankowe w nowej rzeczywistości? Podpowiadamy.

1. Zmiany prawne w udzielaniu pożyczek przez internet w dobie Covid-19

2. Rynek pożyczek pozabankowych

3. Pożyczki pozabankowe online. Jak wybrać?

Branża pożyczkowa w ostatnich latach nie mogła narzekać, ale koronawirus nie oszczędził także i jej. Jasno pokazują to dane udostępniane przez BIK. Czy to oznacza koniec ofert typu pożyczki online w 15 minut? Niekoniecznie. Pożyczki przez internet prawdopodobnie mają rację bytu większą niż kiedykolwiek.

Zmiany prawne w udzielaniu pożyczek przez internet w dobie Covid-19

Na kwestie pozabankowej pożyczki przez internet wpłynęło wprowadzenie w życie ustawy znanej powszechnie jako tarcza antykryzysowa oraz obniżenie stóp procentowych przez Narodowy Bank Polski. Na pozór zwłaszcza ten drugi aspekt wydaje się być pozytywny, ponieważ koszty kredytów spadły dość wyraźnie. Każdy kij ma jednak dwa końce i w tym przypadku obniżenie kosztów, jakie naliczać może firma pożyczkowa, sprawiło, że rentowność ofert spadła. Dodatkowo sytuacja ekonomiczna powoduje, że wzrasta ryzyko niespłacenia pożyczki na raty. Stąd też decyzja wielu instytucji finansowych o zaostrzeniu kryteriów pozytywnego rozpatrywania wniosków.

Wcześniej pożyczka bez zaświadczeń oraz pożyczki online w 15 minut były powszechnie dostępne. Wystarczyły dane z dowodu osobistego, oświadczenie o dochodzie i konto osobiste. Teraz niezbędny jest stały i udokumentowany dochód. W wielu przypadkach określona jest maksymalna wartość pożyczki w odniesieniu procentowym do dochodu. Oczywiście, każda z firm ma swoje szczegółowe kryteria, dlatego jeśli interesuje nas pozabankowa pożyczka przez internet na konto, warto sprawdzić w porównywarkach kilka możliwości. Nieco generalizując, uznać można, że obecnie - przy tych samych co przed pandemią dochodach - uzyskamy mniej niż przed wybuchem epidemii.

Rynek pożyczek pozabankowych

Dane BIK są jednoznaczne. Wskazują one, że w maju 2020 roku, w porównaniu do tego samego miesiąca roku poprzedniego, firmy pożyczkowe zanotowały spadek w zakresie kwoty udzielonych pożyczek o niemal 58%. Sama liczba pozytywnie rozpatrzonych wniosków spadła o 45,5%. Średnia pożyczka opiewała na niespełna 2000 złotych, co oznacza spadek o prawie 500 zł w stosunku do roku ubiegłego. Co się wydarzyło? Kiedyś pożyczka przez internet na konto była dostępna właściwie dla każdego. Teraz, choć jest tańsza, bo maksymalne koszty nie mogą przekroczyć 5% całkowitej kwoty chwilówki, przyznaje się ją rzadziej. Pożyczki online w 15 minut załamanie przeżyły w kwietniu. Teraz widać drobne odbicie.

Pożyczki pozabankowe online. Jak wybrać?

Czy w dobie koronawirusa pożyczka bez zaświadczeń jest jeszcze rozsądnym wyborem? Nie da się ukryć, że - choć firmy pożyczkowe stawiają na bezpieczeństwo - nadal taka forma jest łatwiej dostępna niż w wielu bankach. Decydując się na zaciągnięcie pożyczki na raty, warto porównywać oferty i realnie oceniać możliwość spłaty, aby nie wpaść w spiralę zadłużenia.