środa, czerwiec 19, 2024
poniedziałek, 03 sierpień 2020 18:43

Fotowoltaika – co to jest?

Panele fotowoltaiczne Panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne to główny element instalacji fotowoltaicznej, która pozwala nam każdego dnia wykorzystywać odnawialne źródła energii. Dzięki nim możemy uruchomić pralkę, zmywarkę, laptopa. Zastanawialiście się kiedyś jak działa fotowoltaika? Co to jest i jakie rodzaje paneli znajdziecie na rynku. Koniecznie czytajcie dalej.

 

Panele fotowoltaiczne – z czego są zrobione?

Głównym składnikiem, z którego produkuje się panele jest krzem. To pierwiastek o właściwościach pozwalających na pozyskiwania energii słonecznej w celu jej późniejszej zamiany na energię elektryczną. Panele składają się z warstw, a dzięki ich domieszkowaniu, powstaje pole energetyczne. Światło słoneczne w momencie padanie na ogniwo, uwalnia przemieszczające się następnie elektrony. Tym sposobem tworzy się napięcie, a zamknięcie całego obwodu przyczynia się do przepływania prądu stałego, kolejno przekształcanego w zmienny. To właśnie z prądu zmiennego korzystamy, by naładować smartphone lub odkurzyć mieszkanie. Aby taka zmiana mogła zajść, potrzebujecie falownika, połączonego z Waszymi panelami fotowoltaicznymi.

Wiemy co to jest fotowoltaika, a jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych?

Mimo, że panele zbudowane są z krzemu, mogą się od siebie różnić. Na rynku znajdziecie odmiany monokrystaliczne i polikrystaliczne. Czym się różnią? Budową, chociaż osoby, które znają branżę bez problemu rozróżnią je także po wyglądzie. Moduły monokrystaliczne zrobione zostały z monokryształu krzemu. Polikrystaliczne są zbudowane z polikryształu. Cechą, która jest charakterystyczna dla „polikryształów” jest jasna barwa oraz kwadratowa budowa. Ogniwa modułów monokrystalicznych są bardziej obłe i ciemniejsze.

Fotowoltaika

Źródło: Fotowoltaika - co to jest? https://ozeprojekt.pl/fotowoltaika-dla-domu-jednorodzinnego

Fotowoltaika – co to jest moc paneli?

Kolejna różnica występująca pomiędzy wspomnianymi wcześniej panelami fotowoltaicznymi to indywidualna moc każdego z nich. Moduły polikrystaliczne mają mniejszą moc aniżeli panele monokrystaliczne. Efektem tego jest fakt, że instalacja tych pierwszych zajmie większą powierzchnię. Zdecydowanie lepiej w konfrontacji mono- i polikryształów wypadają moduły monokrystaliczne. Większa moc, większa sprawność, mniej miejsca i zdecydowanie lepsza odporność na temperaturę.

Fotowoltaika

Źródło: Fotowoltaika https://ozeprojekt.pl/

Fotowoltaika na dachu lub gruncie, jakie panele wybrać?

Wobec tego co napisaliśmy chwilę wcześniej wydawać by się mogło, że moduły mono- są lepszym wyborem. Jest sporo elementów przeważających na ich korzyść. Mimo to, są też takie przekonujące potencjalnego użytkownika do paneli polikrystalicznych. O czym mowa? O cenie. Polikryształy są tańsze. Jeśli więc macie ograniczony budżet na inwestycję w OZE – instalacja oparta na panelach polikrystalicznych to jest to. Jeżeli natomiast cena Was nie ogranicza, optymalnym wyborem wydaje się kupno modułów monokrystalicznych.

Media

artykuły sponsorowane copywriting