środa, maj 29, 2024
czwartek, 30 lipiec 2020 20:52

Kiedy metale poddaje się obróbce?

Obróbka metali Obróbka metali

Zmiana kształtów poszczególnych elementów wymaga wykorzystania odpowiednich technologii. Dzięki obróbce można w łatwy sposób uzyskać materiały o określonych właściwościach i wymiarach. Warto wiedzieć, w jakim celu przetwarza się metale.

Rodzaje obróbki

Modyfikacja materiałów to częsty zabieg w sektorze przemysłowym. W przetwarzaniu można wyróżnić trzy metody – skrawanie, obróbkę plastyczną, transformację cieplną oraz chemiczną. W pierwszej opcji metalowi zostaje nadana określona forma i konkretny wymiar. Efekt ten uzyskiwany jest dzięki eliminacji elementów z obrabianego materiału. Skrawanie to z kolei modyfikacja powierzchni przedmiotu. Proces obejmuje toczenie, frezowanie i szlifowanie. Innym rodzajem przetwarzania metali jest obróbka plastyczna. W ramach prowadzonych działań materiał zostaje odpowiednio podzielony. Zmianie podlegają również właściwości metalu oraz jego struktura. W obróbce plastycznej wykorzystuje się technikę kucia, tłoczenia, ciągnienia i gięcia. Alternatywna opcja przetwarzania to zabiegi termiczne. Zmianie ulegają wówczas właściwości chemiczne, mechaniczne oraz fizyczne elementów materiałowych. Obróbka najczęściej dotyczy stopów stalowych.

Zastosowanie

Obróbka metali to świetny sposób na uzyskanie konkretnego kształtu materiału stosunkowo niskim kosztem. Sam proces również nie zajmuje wiele czasu. Za pomocą obróbki można modyfikować właściwości metali. W ramach skrawania powstają skomplikowane detale o niewielkim rozmiarze. Obróbka ta znalazła swoje zastosowanie w produkcji popularnych narzędzi. Skrawanie niweluje ponadto straty materiału. Metoda wykorzystywana jest przez producentów w celu automatyzacji procesu z zachowaniem odpowiedniej precyzji. Z obróbki metali korzystają specjaliści motoryzacji, elektroniki, wytwórcy narzędzi, mebli i elementów konstrukcyjnych. Dobór odpowiedniej metody zależy od wielu różnorodnych czynników. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są na stronie https://www.metaltech.pl/obrobka-metali-i-stali/.

Obróbka metali to często stosowany zabieg. Warto jednak pamiętać, by w działaniach tych wykorzystywać doświadczenie profesjonalistów. W przeciwnym razie można narazić się na duże straty.