środa, maj 29, 2024
środa, 22 lipiec 2020 08:00

Buty medyczne - jakie mamy rodzaje obuwia medycznego?

Obuwie medyczne Obuwie medyczne

Wygodne obuwie to komfort chodzenia dla każdego człowieka, jednak nawet dopasowane rozmiarowo buty potrafią utrudnić nam poruszanie się. Istnieją zawody, które bez odpowiedniego obuwia nie mogłyby wcale wykonywać swojej pracy, a obuwie nieodpowiednio dopasowane, mogłoby ją w znacznym stopniu utrudnić. Dla jakich zawodów odpowiednie obuwie ma szczególne znaczenie?

 

Jakie wyróżniamy buty dla lekarzy?

Na szczęście pracownicy szpitali nie są już skazani na jeden uniwersalny model butów, dla wszystkich aktualnie można dopasować odpowiednie obuwie w zależności od stopnia wygody i warunków w jakich pracują. Odpowiednio dobrane obuwie medyczne w znacznym stopniu wpływa na wydajność i efekt pracy służby zdrowia, zwłaszcza, gdy wielogodzinne przebywanie na nogach może obciążać nogi, a także kręgosłup.

 

Wyróżniamy kilka rodzajów obuwia medycznego:

  • Drewniaki i chodaki - najczęściej spotykane obuwie na nogach personelu medycznego. Odpowiednio wyprofilowana podeszwa wykonana z trwałego i lekkiego drewna pozwala na wygodne i sprawne poruszanie się oraz odpowiedni kształt stopy. Jej materiał nie powoduje odparzeń, a także zapobiega poceniu się stóp.

  • Klapki medyczne - to obuwie medyczne preferowane przez płeć żeńską. Różnica między klapkami a chodakami jest wolna przestrzeń na palce oraz podbicie stopy najczęściej usztywniane paskiem. Buty żeńskie posiadają lekko podniesiony obcas co umożliwia utrzymywanie odpowiedniej postawy w trakcie chodzenia, jak również odciążają stawy i kręgosłup.

  • Klapki i chodaki męskie - buty dla mężczyzn, podobnie jak dla kobiet mogą przybierać zarówno formę chodaków jak i klapek jednak ich budowa nieco się różni. Przede wszystkim męskie rozmiary są większe, podeszwa butów nie posiada obcasa i jest skórzana lub drewniana. Wkładka i część kryjąca podbicie wykonane są z naturalnej skóry i to właśnie ten materiał odpowiada za prawidłowy układ kostny stopy oraz chroni przed wszelkimi obtarciami i innymi uszkodzeniami skóry.

  • Baleriny - ten model obuwia częściej wybierany jest przez personel okołomedyczny, jak salowe, farmaceuci, osoby pracujące w rejestracji czy biurze klienta. Buty te nie mają szczególnych właściwości wpływających zdrowie, lecz ze względu na swoja lekkość i różnorodne ubarwienie są coraz częściej noszone również przez lekarzy.

  • Buty zabiegowe - to ostatni model obuwia jaki możemy spotkać na szpitalnym korytarzu. Są one najbardziej charakterystycznym rodzajem obuwia, gdyż ich wykonanie wiąże się ze specyficznymi warunkami jakie panują na salach operacyjnych. Buty medyczne zabiegowe muszą być przede wszystkim łatwe w umyciu, aby utrzymywać stosowną higienę. Tworzywo typu TPR jest najczęściej stosowane do wyrobu takich butów. Gładka powierzchnia pozwala na usunięcie jednym ruchem wszystkich zabrudzeń, jest to tworzywo oddychające co zapobiega poceniu się stóp. Wymienna wkładka może być poddawana sterylizacji nawet w temp. Powyżej 130 stopni. Dodatkowo, buty zabiegowe posiadają antypoślizgową podeszwę co stanowi kluczowy element w amortyzacji i stabilności obuwia, a dzięki właściwościom antystatycznym, nie ulegają uszkodzeniu podczas pracy z różnymi urządzeniami elektrycznymi.

 

Jak zadbać o obuwie medyczne, aby zachowało swoje właściwości?

Buty medyczne ze względu na swoja specyfikę muszą być odpowiednio pielęgnowane oraz chronione, żeby nie straciły swoich wyjątkowych właściwości.

Każde tworzywo dobrane jest tak, aby chronić stopę, odciążać ją, dbać o prawidłowy kształt stopy oraz postawę. W zależności z jakiego tworzywa wykonane są buty dla lekarzy, czy jest to drewno, skóra naturalna czy tworzywo sztuczne, odpowiada temu inny rodzaj środków czyszczących i zabezpieczających. Obecnie na rynku jest wiele rodzajów, kremów, past i aerozoli do pielęgnacji wyrobów skórzanych, warto też wyposażyć się w impregnat hydrofobowy, który chroni przed zamoczeniem butów.

Obuwie drewniane wystarczy wyczyścić mokrą ścierką z mydłem lub specjalna pianką czyszczącą do butów. Buty medyczne zabiegowe należy sterylizować w odpowiednich warunkach i zapewnić im maksymalną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Dodatkowo dezynfekcja powinna się odbywać po każdym wyjściu z sali zabiegowej, a obuwie należy wymienić. Częsta zmiana wkładek to także dobry sposób na zachowanie odpowiedniej higieny obuwia medycznego.