sobota, maj 18, 2024
piątek, 17 lipiec 2020 17:50

Pneumatyka w lakierni – czyli, co będzie Ci potrzebne?

Do usług, jakie oferuje lakiernictwo nie należy jedynie poprawianie wyglądu i zmiana koloru przedmiotów. Lakiernictwo zajmuje się także nakładaniem powłok o funkcjach ochronnych na zróżnicowane powierzchnie. Do kładzenia kolejnych warstw na przedmioty wykorzystuje się różne urządzenia, zależne od rozmiaru elementu oraz wymaganej końcowej jakości warstw.

 

Pistolety natryskowe wykorzystywane są zarówno w przemyśle oraz w pracach rzemieślniczych. Gałęzią przemysłu najmocniej kojarzoną z lakiernictwem jest branża automotive. Jednak procesy pokrywania elementów warstwą lakieru czy innych materiałów potrzebne są także w lakierniach przemysłowych np. do malowania konstrukcji.

pistolet lakierniczy do malowania elementów drewnianych

 

pistolet lakierniczy do malowania dachu.jpgDo wykonywania precyzyjnych natrysków służą pistolety do lakierowania. Dostępne są wersje ręczne oraz pistolety automatyczne. Pistolety natryskowe ręczne są ergonomicznymi urządzeniami, zapewniającymi swobodę ruchu. Pole natrysku jest ustawiane przez zawór regulacyjny, dlatego w zależności od potrzeby można użyć pistoletu lakierniczego zarówno do większych elementów i do detali. 

 

Strumień może przybierać formę okrągłej bądź płaskiej wiązki materiału. W ofercie pistoletów znajdują się warianty, w których materiał dostarczany jest z kubka grawitacyjnego albo z przyłącza materiałowego, co umożliwia stosowanie urządzenia w różnych warunkach dostępności czynnika. Specjalnymi urządzeniami wykorzystywanymi zazwyczaj w przemyśle termoplastycznym, są pistolety natryskowe do materiałów o niskiej lepkości, takich jak np. barwniki lub środki oddzielające. Automatyczne pistolety natryskowe maja możliwość dyskowego nakładania warstw, co oznacza, że czynnik jest nanoszony wewnątrz obiektu w polu o zakresie 360°. Pistolety natryskowe mogą być dostosowane do wykorzystywanego czynnika, zależy to od ich materiału konstrukcyjnego. Dlatego dla urządzeń pracujących z mediami agresywnymi używa się m.in. stali nierdzewnej. W zależności od parametrów danego materiału stosuje się pompy do malowania uniwersalne, do czynników o małej lepkości lub pompy o wysokiej wydajności.automatyczne pistolety natryskowe

Do transportu materiału powłok wykorzystuje się specjalne węże lakiernicze. Materiałem węża do agregatu malarskiego jest tworzywo teflonowe, PTFE lub FEP, które są odporne na wysokie temperatury oraz na agresywne czynniki. Może się również zdarzyć, że otoczenie pracy lakiernika jest zagrożone wybuchem. Wtedy sprawdzają się specjalne przewody z certyfikatem ATEX wykonane z poliuretanu lub poliamidu.

 

Elementem, wchodzącym w skład narzędzi wykorzystywanych w lakiernictwie, jest polerka pneumatyczna. Polerka pneumatyczna jest urządzeniem, dzięki któremu możliwe jest usunięcie niechcianej powłoki lub wykończenie opracowywanej powierzchni. Mimo że urządzenie polerujące ma dużą moc, to szlifowanie elementów przy pomocy polerki do lakieru jest wygodne oraz bezpieczne dla użytkownika.

pompa lakiernicza stosowana w przemyśle motoryzacyjnym

pompa lakiernicza stosowana w przemyśle motoryzacyjnym

Dla większych obiektów, najczęściej pojazdów, wykorzystuje się specjalne systemy malarskie, takie jak kabiny bądź ściany lakiernicze. Ściany lakiernicze są używane do filtracji powietrza oraz odprowadzania mgły lakierniczej. Ściany lakiernicze są modułowe i mogą być dostosowane wielkością do lakierowanych elementów. Tworzenie układu urządzeń malarskich odbywa się poprzez łączenie poszczególnych modułów, co wyklucza konieczność posiadania dedykowanych dla danego pojazdu kabin.

ściany lakiernicze

ściany lakiernicze

Wśród agregatów lakierniczych można także wymienić agregaty natryskowe z trójnogiem, wiadrem, naścienne, na podnośniku czy na wózku albo wyposażone w podgrzewacz. Często wymagane jest także wcześniejsze wymieszanie farby bądź lakieru. Z tego względu, wśród przyrządów wykorzystywanych do przygotowania nakładanych materiałów, znajduje się mieszadło pneumatyczne. Mieszadło pneumatyczne, ze względu na posiadany certyfikat ATEX, może pracować w środowisku zagrożonym wybuchem. Wybór mieszadła przemysłowego dotyczy określenia pojemności zbiornika na używany materiał oraz rodzaju mieszanego materiału, do którego musi zostać dobrane odpowiednie śmigło.

  

Istnieje wiele rodzajów oraz modyfikacji urządzeń, które usprawniają prace malarskie lub lakiernicze. W zależności od potrzeby możliwe jest dobranie odpowiedniego strumienia czynnika, co ogranicza straty materiałów, a także przyczynia się do nakładania pożądanych powłok o oczekiwanej jakości. Narzędzia pneumatyczne są szeroko wykorzystywane w lakiernictwie. Użycie pneumatyki do lakierowania jest uzasadniane wyższą ergonomią przyrządów, bezpieczeństwem oraz efektywnością prowadzonych procesów. Więcej info znajdziesz na www.pneumat.com.pl - polecamy!

Media

artykuły sponsorowane copywriting