środa, czerwiec 19, 2024
czwartek, 09 lipiec 2020 19:02

Energia ze słońca – jak się do niej dobrać?

Farma fotowoltaiczna Farma fotowoltaiczna

Od czasów rewolucji przemysłowej naszą cywilizację napędzają paliwa kopalne. To dzięki nim każdy z nas ma niemal nieograniczony dostęp do energii elektrycznej i szybkiej komunikacji. Niestety nie są to źródła niewyczerpane, poza tym ich wydobycie i spalanie ma negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Alternatywą pozostaje energetyka jądrowa i odnawialne źródła energii, w tym energia słoneczna. Czy już dziś potrafimy z takiej energii korzystać, czy trzeba jeszcze na to poczekać?

Fotowoltaika – czysta energia ze słońca

Nowoczesne panele fotowoltaiczne (słoneczne) to krzemowe płyty zdolne do przetwarzania światła słonecznego w energię elektryczną, którą możemy spożytkować na wiele różnych sposobów. W przypadku indywidualnych użytkowników takie panele zwykle instaluje się na dachach domów, garaży czy stodół. W przypadku firm i innych podmiotów, którym zależy na zbudowaniu większej farmy fotowoltaicznej, miejscem instalacji paneli są zwykłe nieużytki, ziemie gorszej klasy, bez drzew i innych obiektów, które mogłyby rzucać cień, a tym samym zmniejszać efektywność działania paneli. Przy zakładaniu farm obowiązują specjalne, regulowane przez prawo zasady ich lokalizacji. Jeśli interesuje Cię tego typu tematyka, pod adresem https://www.synergio.pl/aktualnosci/farma-fotowoltaiczna-czym-jest-i-jak-dziala znajdziesz więcej informacji na temat zasad zakładania profesjonalnych farm fotowoltaicznych składających się z kilkudziesięciu, kilkuset czy kilku tysięcy paneli.

Czy to się opłaca?

W ostatnich latach nastąpił znaczący wzrost efektywności działania paneli słonecznych. Po pierwsze zachowują one wysoki poziom sprawności działania przez wiele lat, dzięki czemu koszt inwestycji niemal zawsze się zwróci – w większości przypadków już po kilku latach zaczyna się na nich zarabiać. Po drugie są w stanie pozyskiwać energię ze słońca również przy gorszej pogodzie, przy pełnym zachmurzeniu i zimą. Opłacalność inwestycji w fotowoltaikę, poza wyborem nowoczesnych paneli, zależy również od wielkości instalacji oraz modelu jej działania – czy nadwyżki energii przekazujemy do sieci, czy kumulujemy je w akumulatorach? Użytkownicy mają różne potrzeby i plany, w związku z czym oferty firm instalujących panele są dziś bardziej zróżnicowane.

Dla osób, którym zależy na ochronie środowiska naturalnego i zmniejszeniu rachunków za energię elektryczną, nowoczesne panele fotowoltaiczne z pewnością przypadną do gustu. Są trwałe i w zasadzie bezobsługowe. Są również ciekawą opcją dla większych podmiotów, które szukają ciekawych inwestycji. Większa farma pozwoli zaspokoić potrzeby energetyczne przedsiębiorstwa, przy okazji pozytywnie wpływając na jego wizerunek.