środa, maj 29, 2024
poniedziałek, 06 lipiec 2020 18:43

Naprawa laptopów

Według statystyk połowa awarii laptopów jest spowodowana przez wadliwie działające oprogramowanie. Rozwiązanie tego problemu nie jest skomplikowane - po prostu należy ponownie zainstalować system operacyjny. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu nie możesz pozwolić sobie na instalację nowego oprogramowania...

 

Według statystyk połowa awarii laptopów jest spowodowana przez wadliwie działające oprogramowanie. Rozwiązanie tego problemu nie jest skomplikowane - po prostu należy ponownie zainstalować system operacyjny. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu nie możesz pozwolić sobie na instalację nowego oprogramowania i musisz przywrócić do życia już istniejący system, to wówczas sprawa się nieco komplikuje i możliwe, że konieczne stanie się skorzystanie z usług profesjonalnego serwisu komputerowego. Ze swojej istoty jest to awaria, które nie wymaga demontażu laptopa. Istnieją jednak takie, których usunięcie będzie wymagało rozebrania twojego komputera. Z tego punktu widzenia usterki możemy podzielić na trzy grupy.

Serwis komputerowy

Serwis komputerowy

Usterki, które nie wymagają całkowitego demontażu laptopa.

Takie awarie obejmują uszkodzenie dysku twardego, pamięci RAM oraz stacji DVD. Serwis laptopów posiada specjalistyczne oprogramowanie, za pomocą którego zdiagnozuje problem i przypisze go konkretnej części. Takie komponenty można łatwo wymienić, a koszt naprawy laptopa będzie zdeterminowany tak naprawdę tylko kosztem uszkodzonej części. Pierwszymi oznakami takich awarii będzie na przykład niestabilne działanie systemu operacyjnego, czy też brak odczytywania płyt przez stację dysków. Jeżeli nie czujesz się na siłach, żeby samodzielnie wymienić dysk lub kostki pamięci RAM, to rekomendujemy, abyś oddał swój przenośny komputer do serwisu laptopów.

Awarie laptopa, które wymagają częściowego demontażu.

Te awarie są głównie związane z naprawą matrycy laptopa. Jest to jedna z najczęstszych usterek mechanicznych, które spotyka się w praktyce. Oznakami uszkodzenia matrycy będzie nieprawidłowe działanie ekranu, objawiające się niewyraźnym obrazem lub jego brakiem. Jeżeli posiadasz monitor zewnętrzny, to sam będzie mógł dokonać wstępnej diagnozy. Po prostu podłącz go do laptopa za pomocą odpowiedniego przewodu i włącz system. Jeżeli obraz na monitorze będzie prawidłowy, to prawdopodobnie przyczyną problemów jest uszkodzona matryca w laptopie. Wówczas nie powinieneś zwlekać i udać się do firmy, która zajmuje się naprawą laptopów. Jakkolwiek identyfikację awarii możesz dokonać samodzielnie, tak naprawa jest już dość skomplikowana i wymaga specjalistycznej wiedzy technicznej oraz odpowiedniego sprzętu.

Awarie laptopa, które wymagają całkowitego demontażu.

Naprawa laptopów

Naprawa laptopów

Tego rodzaju naprawy laptopów są najbardziej kosztowne, ponieważ wymagają od serwisu komputerów dużego nakładu czasowego i konieczności posiadania drogich narzędzi. Zasadniczo będzie chodzić o usterki, które są związane z uszkodzeniem płyty głównej laptopa, ale nie tylko. Przyczyną wadliwego funkcjonowania laptopa może być również uszkodzona karta graficzna lub zasilacz.

Generalnie pierwszym objawem sugerującym poważną usterkę będzie problem z włączaniem się laptopa. Może on w ogóle nie reagować po wciśnięciu przycisku zasilania i wówczas w pierwszym rzędzie należy sprawdzić, czy prawidłowo działa zasilacz. Jeżeli tak, to najprawdopodobniej usterka tkwi wewnątrz sprzętu i trzeba będzie go całkowicie rozkręcić.

Jeżeli laptop włącza się prawidłowo, ale szybko się wyłącza i przegrzewa, to nadszedł czas na jego porządne wyczyszczenie. Tutaj również nie obędzie się bez jego całkowitego rozkręcenia. Powierzchowne porządki mogą okazać się niewystarczające i problem nie zostanie rozwiązany. Może to w dalszej perspektywie czasowej prowadzić do powstania dużo bardziej poważniejszych usterek, dlatego nie bagatelizuj problemu i udaj się do serwisu komputerowego.

Podsumowanie

W niniejszym artykule przedstawiliśmy najpopularniejsze uszkodzenia laptopów, których naprawa będzie wymagała częściowego lub całkowitego rozkręcenia komputera. Oczywiście są to jedynie przykłady. Katalog pojawiających się problemów jest bardzo szeroki i dlatego dopiero po przeprowadzeniu odpowiedniej diagnozy przez serwis laptopów możliwe jest podjęcie się naprawy i zaproponowanie ceny za taką usługę. W wielu przypadkach zgubne dla urządzenia będzie odwlekanie naprawy w czasie. Dlatego jeżeli zaobserwujesz jego nieprawidłowe działanie - nie czekaj i powierz naprawę laptopa zaufanemu serwisowi komputerowemu.

Media

artykuły sponsorowane copywriting