czwartek, kwiecień 25, 2024
czwartek, 29 marzec 2012 16:51

PIT bez wpadki

Do końca kwietnia wszyscy przedsiębiorcy zobowiązani są do złożenia deklaracji podatkowej PIT 36 lub PIT 36L. Jakie zmiany czekają w tym roku właścicieli podmiotów gospodarczych i jak mogą ułatwić sobie prowadzenie księgowości w małej firmie?

Choć ostateczny termin przesłania deklaracji na adres odpowiedniego Urzędu Skarbowego i rozliczenia podatku upływa 30 kwietnia 2012 (poniedziałek), nie warto zwlekać z tym na ostatnią chwilę. Dopełniając formalności szybciej, w razie ewentualnych błędów będziemy mieli czas na dokonanie korekty. Wcześniejsze złożenie zeznania nie oznacza konieczności rozliczenia się w tym samym terminie.

Podatek można zapłacić później, ale nie przekraczając daty 30 kwietnia. Za nieuregulowanie należności w tym czasie grożą bowiem karne odsetki i mandat. Deklaracje kieruje się do właściwej placówki w miejscu zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego. Do złożenia blankietu PIT 36 zobowiązani są wszyscy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej. Z kolei PIT 36L dotyczy przedsiębiorców rozliczających się według podatku liniowego. Wśród najważniejszych zmian wprowadzonych w bieżącym roku wymienić należy uproszczenie rozliczenia ulgi internetowej, zmiany w katalogu osób samotnie wychowujących dzieci oraz poszerzenie zakresu korzystania z ulgi rehabilitacyjnej.

Wsparcie dla podatnika
Duża odpowiedzialność za ewentualnie popełnione błędy oraz konieczność bycia na bieżąco ze wszystkimi zmianami zasad rozliczania powodują, że wielu drobnych przedsiębiorców obawia się samodzielnego prowadzenia księgowości w swojej firmie. Aby podsumowanie roku przebiegło sprawniej, można zdecydować się na pomoc biura rachunkowego lub posiłkować się przy rozliczeniach coraz popularniejszą księgowością internetową. Drugie rozwiązanie, po wykupieniu miesięcznego abonamentu umożliwia dostęp do bieżąco aktualizowanej platformy, która po wprowadzeniu niezbędnych danych wykona za nas wszystkie obliczenia. Za pośrednictwem systemu możemy następnie wysłać wypełnioną e-deklarację bezpośrednio do odpowiedniego urzędu.

- Księgowość internetowa to jednak dużo więcej niż pomoc we właściwym wypełnieniu deklaracji – mówi Anna Hugiel-Lazarowicz specjalista prawa podatkowego współpracująca z wfirma.pl. – Platforma dostępna za pośrednictwem przeglądarki internetowej pozwala m.in. rejestrować wszelkie koszty, prowadzić ewidencję Księgi Przychodów i Rozchodów czy wystawiać faktury. A nad wszystkim czuwa szereg specjalistów, gotowych udzielić nam niezbędnych porad za pośrednictwem Internetu – dodaje ekspert.

Księgowość internetowa dedykowana jest głównie mikroprzedsiębiorstwom i małym firmom, w których rozliczane są znaczne ilości dokumentów wystawianych na niskie kwoty. Na korzyść księgowości internetowej przemawia więc przede wszystkim cena. W porównaniu do kosztów korzystania z biura rachunkowego, pozwala ona zaoszczędzić nawet 5 000 zł rocznie.

E-deklaracje coraz popularniejsze
Polacy coraz częściej szukają możliwości na ułatwienie sobie prowadzenia księgowości w małej firmie, oszczędzając czas i pieniądze. Dużą popularnością cieszy się składanie zeznań w specjalnych automatach w Urzędach Skarbowych lub poprzez e-deklaracje. 

Choć osobiste przekazywanie blankietów PIT wciąż jest najpopularniejszą formą rozliczania, z danych udostępnionych przez fiskus wynika, że od początku 2012 r. podatnicy złożyli 5,52 mln elektronicznych deklaracji podatkowych. Ministerstwo Finansów z roku na rok odnotowuje wzrost podatników wypełniających formularz przez Internet i przewiduje, że w tym roku zostanie pobity kolejny rekord.