środa, 10 styczeń 2018 16:41

Na temat rozmowy kwalfikacyjnej

Szukasz wymarzonej pracy, a w czasie tych poszukiwań trafiasz na wiele sposobów rekrutacji potencjalnych pracowników oraz weryfikacji ich wiedzy i umiejętności. Cały czas bardzo o popularne są klasyczne rozmowy kwalifikacyjne. Jednak różnorodne, specjalistyczne analizy pokazują, że jedynie taka rekrutacja sprawia, że nie zawsze można idealnie dobrać kandydata na określone stanowisko.

Dlatego szykując się na rozmowę kwalifikacyjną, warto przygotować się również na oceny psychometryczne, kompetencyjne czy wiedzy.

Zadbaj o schludny wygląd


Teoretycznie na rozmowie kwalifikacyjnej powinny być oceniane jedynie kompetencje przyszłego pracownika, a nie jego wygląd. Jednak często, jeśli pierwszym etapem rekrutacji jest rozmowa z rektuterem, jej częścią może być ocena zachowania kandydata. Strój i wygląd kandydata nie powinny podlegać ocenie, ale już jego schludność czy umiejętność dostosowania go do sytuacji może częściowo wpłynąć na to, jak potencjalny pracownik będzie odebrany przez swojego przyszłego pracodawcę. Dlatego trzeba pamiętać, aby na tak ważną rozmowę ubrać się schludnie i niewyzywająco. Ubranie powinno być czyste, wyprasowane i stonowane pod względem kolorystycznym. Szczególnie, jeśli ubiegamy się o pracę w dużej korporacji, gdzie wiemy, że zatrudniane w niej osoby obowiązuje tak zwany dress code.


W jaki sposób pracodawca może sprawdzić kompetencje pracownika w czasie rozmowy kwalifikacyjnej?


W czasie rozmów kwalifikacyjny zazwyczaj najważniejszy jest bezpośredni kontakt z kandydatem. Weryfikacja kompetencji może odbywać się na kilku etapach. Szczególnie, jeśli rekrutacji dokonuje firma zewnętrzna specjalizująca się w usługach z zakresu HR. Wówczas na rozmowie kwalifikacyjnej lub w innym, wcześniej wskazanym terminie kandydat do pracy może być poproszony o wykonanie testu wiedzy i umiejętności. Z reguły na rozmowach kwalifikacyjnych można spotkać się z testami psychometrycznymi, kompetencyjnymi, zdolnościowymi i wiedzowymi. Testy na rozmowie kwalifikacyjnej dobierane są pod kątem umiejętności wymaganych na danym stanowisku. Czasami będą to jedynie testy wiedzowe. W innym przypadku może się okazać, że kandydat do pracy będzie musiał rozwiązać również testy kompetencyjne i psychometryczne.

Czytany 361 razy

Horoskop

Ryby 19.II. - 20.III.

Ryby 19.II. - 20.III.

  „Marzenie o czymś nieprawdopodobnym ma własną nazwę. Nazywamy je nadzieją.” Jostein Gaarder dalej
Bliźnięta 22.V. - 20.VI.

Bliźnięta 22.V. - 20.VI.

„Jestem optymistą, ale optymistą, który bierze ze sobą płaszcz przeciwdeszczowy.” Harold Wilson dalej
Baran 21.III. - 20.IV.

Baran 21.III. - 20.IV.

  „Gdy cię mają wieszać, poproś o szklankę wody. Nigdy nie wiadomo, co się wydarzy, zanim przyniosą.” Andrzej Sapkowski dalej
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Biznes i finanse

  • 1