piątek, 11 sierpień 2017 17:52

Nowoczesne fotele biurowe

Jednym z ważniejszych mebli w biurze są fotele biurowe, na tyle ważnym, że odpowiednie ministerstwo wprowadziło dość restrykcyjne przepisy. Rozporządzenie dotyczy nie tylko foteli, ale również pozostałych elementów biurowego stanowiska pracy.

Wymagania dotyczące foteli (krzeseł) do pracy biurowej formalnie dotyczą stanowisk pracy przed monitorami ekranowymi komputera. Takie ujęcie problemu pozwala na objęcie przepisami również monitora, klawiatury, czy innych urządzeń biurowych. Warto znać te przepisy, ponieważ praktycznie każda praca biurowa jest pracą z komputerem. Do stosowania tych przepisów zobowiązani są pracodawcy, ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystali z nich pracujący w domu lub wykonujący wolne zawody. Powodem wprowadzenie tych przepisów jest dbałość o zdrowie pracowników, więc tym bardziej pracując w domu warto z nich skorzystać.

Rozporządzenie Ministra Pracy określa stanowisko pracy biurowej jako stanowisko ergonomiczne. Co oznacza ten termin w praktyce? Ujmując rzecz najkrócej chodzi o jak najmniejszy biologiczny koszt dla organizmu. Stanowisko pracy biurowej musi a jak najmniejszym stopniu obciążać organizm, zwłaszcza w zakresie przyjmowania nienaturalnych pozycji ciała. Pod tym kątem sformułowano wymagania dla stołów, krzeseł, ustawienia monitorów, klawiatury, organizacji miejsca na biurku i wielu innych elementów stanowiska pracy. Najwięcej szczegółowych oczekiwań sformułowano wobec krzeseł (foteli) biurowych, które w obciążeniu organizmu pełnia decydującą rolę.

Fotel biurowy to obowiązkowo fotel obrotowy, z możliwością pełnego obrotu wokół osi pionowej. Stabilność fotela zapewniana jest przez minimum pięciopodporowy stelaż. Kółka jezdne i wymiary fotela zapewniają wygodną pozycję ciała i swobodę ruchów. Ergonomia wymaga, żeby siedzisko i oparcie było wyprofilowane zgodnie z naturalnym wygięciem kręgosłupa i nóg. To oczywiście za mało, żeby uznać fotel za ergonomiczny. Każdy człowiek ma inny wzrost i proporcje ciała i fotel musi mieć możliwość dostosowania do wymiarów siedzącego. Do tego służy regulacja wysokości siedziska oraz kąta pochylenia oparcia. To są regulacje minimalne, wymagane przez rozporządzenie, ale większość nowoczesnych foteli i krzeseł biurowych ma znacznie więcej mechanizmów regulacji. Wszystko w trosce o wygodę i komfort pracy siedzącego przed komputerem. Wygoda jest wspomagana przez materiał obiciowy, który może wyrównać naciski na ciało i zapewnić oddychanie skóry. Te wymagania najlepiej spełnia siateczka, chociaż jest mniej elegancka niż naturalna skóra. Przy wielogodzinnej pracy najważniejszy jest komfort i jak najmniejszy koszt biologiczny, czyli decydują walory ergonomiczne krzesła (więcej https://www.ergo-fotel.pl/fotele-krzesla-do-komputera).

Fotel biurowy to mebel, a w zasadzie sprzęt biurowy, który ma skomplikowaną budowę. Nie ma tu miejsca na kompromisy, ponieważ wymagania są ściśle określone i tylko fotele spełniające te wymagania mają szansę na rynku. Do domu również warto szukać tego rodzaju foteli biurowych, ponieważ charakter pracy biurowej nie zależy od formy zatrudnienia.

 

Czytany 160 razy

Horoskop

Ryby 19.II. - 20.III.

Ryby 19.II. - 20.III.

  „Marzenie o czymś nieprawdopodobnym ma własną nazwę. Nazywamy je nadzieją.” Jostein Gaarder dalej
Bliźnięta 22.V. - 20.VI.

Bliźnięta 22.V. - 20.VI.

„Jestem optymistą, ale optymistą, który bierze ze sobą płaszcz przeciwdeszczowy.” Harold Wilson dalej
Baran 21.III. - 20.IV.

Baran 21.III. - 20.IV.

  „Gdy cię mają wieszać, poproś o szklankę wody. Nigdy nie wiadomo, co się wydarzy, zanim przyniosą.” Andrzej Sapkowski dalej
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Biznes i finanse

  • 1