piątek, kwiecień 19, 2024
czwartek, 03 marzec 2016 09:41

3 kroki na walkę z kryzysem w prowadzeniu działalności – rozwój, współpraca, nauka

Nawet najlepszym zespołom specjalistów i wieloletnim partnerom biznesowym zdarza się okres kreatywnego wypalenia. Wyjście z impasu może trwać czasami wiele miesięcy, dlatego warto wdrażać sprawdzone rozwiązania. Pomimo, że problemy głównie należy rozpatrywać wewnątrz firmy, czasami nieodzowne jest sięgnięcie po wsparcie z zewnątrz.

Większość problemów na rynku, które spotyka przedsiębiorców wynika z rosnącego nasycenia produktami i usługami oraz z możliwości nabywczych klientów (wzrastająca inflacja, konsumpcja towarów głównie z sektora FMCG). Najlepiej radzą sobie Ci z dużym doświadczeniem w branży i z rozbudowaną liczbą kontaktów. Jak więc mogą poradzić sobie osoby z nieustabilizowaną pozycją na rynku i gdzie powinny szukać sposobów na rozwinięcie biznesu?

Pierwszym krokiem w dowodzeniu projektem, w obecnej sytuacji powinno być postawienie na nieustanny rozwój. Szybko zmieniające się trendy, dynamiczne reakcje ekonomiczne rynku europejskiego i konkurencja powinny być nie tylko postrzegane jako problemy, ale głównie jako bodziec do ciągłej aktualizacji wiedzy i umiejętności. Wykorzystanie nowych narzędzi i przewidywanie najbliższych wydarzeń w otoczeniu daje możliwość zbudowania spójnej strategii z licznymi rozwiązaniami rezerwowymi, które umożliwią szybką reakcję w razie pojawiających się przeciwności.

Drugi krok to optymalizacja działań marketingowych i poszukiwanie alternatywnych możliwości współpracy, których najlepiej upatrywać w zaufanym kręgu biznesowym. Siłę i znaczenie zaufania w relacjach biznesowych podkreślają przedstawiciele BNI Małopolska, którzy organizują spotkania networkingowe dla przedsiębiorców z całego  regionu. Oparcie zbudowane na tworzeniu długotrwałej relacji i branżowym profesjonalizmie daje z jednej strony spory komfort psychiczny i pewność w podejmowaniu decyzji z drugiej. Wszystko dzięki licznym konsultacjom, jakich udzielają sobie przedsiębiorcy w trakcie biznesowych spotkań.

Trzeci i najważniejszy proces to wypracowanie długotrwałych, wzajemnie korzystnych relacji biznesowych. Ich budowa wymaga regularnego zaangażowania oraz kreatywnego dialogu, w którym uczestnicy spotkań znajdą liczne korzyści dla siebie i swoich firm. Okazją do nich są organizowane spotkania branżowe, poświęcone zarówno niszowej działalności, jak i całym sektorom. Najliczniejsze, regularnie spotykające się grupy w regionie, działają w stolicy małopolski. Do BMI Kraków należy obecnie ponad 400 osób prowadzących różnego rodzaju formy działalności i wspierających się w osiąganiu osobistych i grupowych celów, głównie poprzez dzielenie się doświadczeniem zdobytym w ciągu wielu lat obecności na rynku.. Do udziału w spotkaniach przekonuje ich efektywność i wysoki stopień przełożenia na własny biznes.