poniedziałek, 07 czerwiec 2010 22:14

Doradcy finansowi, do kogo się zwrócić?

Aby wybrać odpowiedni produkt dla siebie, na rynku finansowym można kierować się różnymi drogami. Jeżeli czujemy się na siłach możemy polegać na własnych doświadczeniach i umiejętnościach weryfikacji ofert. Nieodzowny elementem, jest tu konsultacja ze znajomymi i rodziną.
Jeżeli nie, możemy udać się po radę do kilku banków, czy instytucji finansowych.
W przypadku, kiedy jesteśmy mocno ograniczeni czasowo lub logistycznie, można wybrać doradcę rynku finansowego.

Firmy zajmujące się doradzaniem finansowym, są obecne na rynku od ok. 10 lat. Zakres produktów, które można za ich pośrednictwem nabyć jest szeroki. W niektórych rozwiązaniach nie różnią się od tego, co proponują banki.

Jak wygląda pierwszy kontakt

Aby skontaktować się z przedstawicielem danej firmy w większości przypadków wystarczy wysłać formularz przez Internet ze swoim numerem telefonu, imieniem i nazwiskiem. W opcji jest także mail, co jak pokazuje praktyka może ułatwić późniejszy kontakt. Można także zadzwonić lub udać się osobiście do placówki firmy. W standardzie firm, pierwszy kontakt jest maksymalnie do kilku godzin. W większości przypadków pracownicy z call center oddzwaniają w znacznie krótszym czasie.

Rozmowa o potrzebach

W zależności od firmy i przyjętych zasad, podczas pierwszej rozmowy pracownik powinien dowiedzieć się, w jakim celu podjęliśmy kontakt z firmą. Generalnie jest tak, że po rozmowie telefonicznej powinniśmy mieć jasność, co do tego, gdzie będzie spotkanie, z kim i na jaki temat będzie prowadzona rozmowa.

Czy musimy wiedzieć, czego chcemy?

Jeżeli skierujemy się do firmy finansowej z potrzebą wzięcia kredytu na zakup mieszkania, to wystarczy, że poinformujemy o tym doradcę. Tu cudów i specjalnie kreatywnych rozwiązań się nie spodziewajmy. W naszych planach jednak, może pojawić się spłata mniej korzystnego kredytu i na przykład remont kupowanej nieruchomości.

Jakim produktem to finansować? Czy w takiej sytuacji powinniśmy dysponować specjalistyczną wiedzą o produktach? Powinniśmy się orientować, czym się różnią poszczególne rozwiązania, natomiast szczegóły można pozostawić doradcy. To w jego gestii leży, zbudowanie zaufania i przedstawienie optymalnych rozwiązań. Nie oznacza to oczywiście braku odpowiedniego zainteresowania i zaangażowania z naszej strony. Jeżeli nie będziemy chcieli współpracować, to nawet specjalista rynku finansowego nam nie pomoże.

Pierwsze spotkanie

W naszym telefonie lub w mailu, powinniśmy mieć dokładną informację o spotkaniu. Niektóre firmy stosują przypomnienia w formie sms-a. Kiedy już spotkamy się z doradcą, powinniśmy poświęcić trochę czasu, aby mógł on dowiedzieć się w szczegółach o naszej sytuacji. Jeżeli już poświęciliśmy czas i chcemy współpracować, to dajmy się wykazać pracownikowi.

Innym sposobem kontaktu firm doradczych jest przyjazd do klienta. Po wysłaniu informacji do firmy możemy spodziewać się telefonu i propozycji spotkania. Nie oznacza to, że nie możemy spotkać się w placówce doradcy.

Na rynku są firmy, które kontaktują się z klientami tylko mailowo i telefonicznie. Od pierwszego kontaktu do otrzymania konkretnej oferty współpraca jest prowadzona przez Internet i telefon.

Efekt

To czy przedstawione propozycje przypadną nam do gustu zależy do wielu czynników. Zaczynając od osoby doradcy, przez sposób przedstawienia rozwiązań po najważniejsze dla nas, czyli korzystność z samych rozwiązań. Niebagatelnym argumentem podczas współpracy z firmami finansowymi jest możliwość poznania od kilkunastu do kilkudziesięciu rozwiązań dostępnych w danym czasie na rynku. W standardzie większości firm jest, że doradztwo jest prowadzone bez opłat czy prowizji. Firmy rozliczają się bezpośrednio z instytucjami po wysłaniu wniosku zaakceptowanego przez zainteresowanych klientów.

Do kogo, po jaki produkt

Jeżeli już podejmiemy decyzję o chęci poznania oferty, warto wiedzieć, czym poszczególne firmy się zajmują:

AZ Finanse - ubezpieczenia z gromadzeniem kapitału, produkty inwestycyjne, ubezpieczenia na życie, majątkowe, oferta bankowa, kredyty mieszkaniowe

Credit House Polska Doradcy Kredytowi - kredyty hipoteczne, gospodarcze dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą i osób prawnych

Dom Kredytowy Notus - kredyty hipoteczne, produkty inwestycyjne, produkty ubezpieczeniowe

Doradcy24 - kredyty hipoteczne, gotówkowe, produkty inwestycyjne, oferta dla firm, kredyty samochodowe

Expander - kredyty hipoteczne, produkty inwestycyjne, kredyty i pożyczki, ubezpieczenia, oferta dla firm

Finamo - kredyty hipoteczne, gotówkowe, samochodowe, konsolidacyjne, karty kredytowe, inwestycje, ubezpieczenia samochodowe

Gold Finance - kredyty gotówkowe i hipoteczne, inwestycje, oferta dla firm, ubezpieczenia

Goldenegg - kredyty dla małych i średnich firm, kredyty hipoteczne, konsolidacyjne, fundusze inwestycyjne, ubezpieczenia

InfoliniaReal Finance Polska - kredyty, pożyczki, ubezpieczania na życie, fundusze inwestycyjne

Money Expert - kredyty hipoteczne, produkty inwestycyjne, kredyty konsolidacyjne, gotówkowe

Open Finance - kredyty hipoteczne, ubezpieczenia, produkty inwestycyjne

Wealth Solutions - inwestycje alternatywne, produkty inwestycyjne, kredyty hipoteczne
Wyświetlony 891 razy
© 2013-2019 by SN2.EU