czwartek, kwiecień 25, 2024
wtorek, 05 styczeń 2016 10:15

Kantory internetowe – oszczędzaj na wymianie walut!

Kantory internetowe z roku na rok zyskują na popularności. Ich głównymi zaletami są nie tylko wygoda i możliwość dokonywania transakcji z domowego fotela, ale również wyjątkowo niskie kursy. Kto korzysta z kantorów internetowych, na czym polega ich funkcjonowanie oraz ile możemy zaoszczędzić? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Obecnie, na rynku funkcjonuje około 40 kantorów internetowych. Korzystają z nich nie tylko klienci indywidualni, ale również przedsiębiorcy. Najczęściej użytkownicy chcą uzyskać obcą walutę na wakacyjny wyjazd lub spłatę comiesięcznej raty kredytu. Z e-kantorów korzystają również Polacy pracujący za granicą, aby przesłać rodzinie przewalutowane już pieniądze i uniknąć niekorzystnego kursu bankowego. Z kolei przedsiębiorcy mogą zatrzymać dużą część swojego kapitału wymieniając pieniądze poprzez kantor internetowy przed transakcją z zagranicznym kontrahentem – z uwagi na wysokość wymienianej kwoty, takie oszczędności mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się zakupy w zagranicznych sklepach internetowych. Również w tym przypadku bardzo opłacalnym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług e-kantoru – możemy wtedy posługiwać się naszym kontem walutowym, unikając przewalutowania za pośrednictwem banku.

Funkcjonowanie kantorów internetowych jest bardzo proste. Współpracują one z większością banków na naszym rynku finansowym, dzięki czemu są w stanie w bardzo szybki sposób sfinalizować naszą transakcję. Jak? Przykładowo: klient chce wymienić 500 złotych na euro. Przesyła on swoje środki z rachunku w PLN na konto kantoru internetowego. Ten, po szybkiej weryfikacji, przesyła przewalutowane euro na rachunek walutowy klienta, który został podany podczas procesu rejestracji. E-kantory starają się możliwie jak najbardziej skrócić proces weryfikacji, dzięki czemu kwota na koncie walutowym może pojawić się już po kilku minutach od rozpoczęcia transakcji.

Ogromną zaletą kantorów internetowych jest łatwość ich użytkowania. Większość z nich działa 24 godziny na dobę, a klienci mogą dokonać transakcji z domowego fotela. Dzięki temu, unikają niebezpiecznego transportowania dużej ilości gotówki po swojej miejscowości, co miałoby miejsce przy wymianie waluty w kantorze tradycyjnym.

Wracając do samych oszczędności – z uwagi na stosunkowo niskie koszty utrzymania kantorów internetowych, posiadają one w swojej ofercie wyjątkowo korzystne kursy walut. Dzięki nim, klient jest w stanie zaoszczędzić na wymianie duże ilości pieniędzy, co widać szczególnie w przypadku spłaty kredytu w obcej walucie. Aby zobrazować skalę oszczędności, posłużymy się przykładem Banku Millenium oraz jednego z najpopularniejszych serwisów wymiany walut – Walutomat.pl. Załóżmy, że klient chce zakupić 400 franków szwajcarskich na spłatę comiesięcznej raty. Najpierw, sprawdzamy kurs sprzedaży CHF na stronie banku (4.12.2015 godz. 16.00):

1 CHF = 4,1690 400*4,1690 = 1667,72 PLN

Teraz, sprawdzamy kurs obowiązujący na portalu Walutomat. W tym przypadku idealnie sprawdzi się porównywarka kantorów internetowych kantorbox – możemy na niej wybrać ilość kupowanej waluty oraz bank, w którym posiadamy swój rachunek. W tym drugim przypadku nadal trzymamy się przykładu Banku Millenium. Otrzymana wartość to (4.12.2015 godz. 16.00):

1 CHF = 3,9670 400*3,9670 = 1586,80 PLN

Łatwo zatem zauważyć, że w tym przypadku dzięki kantorowi internetowemu udało się nam zaoszczędzić aż 87,92 PLN! Mało? Weźmy pod uwagę fakt, że za pośrednictwem e-kantoru możemy wymieniać pieniądze co miesiąc. W skali rocznej frankowicz byłby w stanie zyskać nawet 1000 złotych! Biorąc pod uwagę długość spłacania kredytów hipotecznych, kantory internetowe mogą stanowić świetną inwestycję, która zaprocentuje w przyszłości. Inne przykłady wyliczeń odnośnie oszczędności wynikających z użytkowania kantorów internetowych znajdziecie na ich porównywarce.

E-kantory to świetne rozwiązanie dla nowoczesnych i świadomych klientów, którzy wolą unikać niekorzystnych, bankowych kursów. Wzrost popularności kantorów internetowych powinien utrzymywać się na obecnym poziomie, stanowiąc realne zagrożenie dla kantorów stacjonarnych, które znamy z ulic naszych miast.

zdjęcie: freeimages.com / José A Warletta