sobota, lipiec 13, 2024
poniedziałek, 25 styczeń 2021 11:14

Yoyo i kendama – poznaj lepiej azjatyckie zabawki?

kendama kendama

W dobie zaawansowanych technologicznie zabawek, pojawia się nowa moda. Coraz większe zainteresowanie budzą proste, tradycyjne zabawki, które w Azji były znane i lubiane już wieki temu. Yoyo i kendama to hit ostatnich lat. Czym dokładnie się one wyróżniają i gdzie szukać najciekawszych modeli?

Czym jest kendama?

Kendama to zabawka wywodząca się z Japonii. Po raz pierwszy pojawiła się w XVIII wieku. Składa się ona z dwóch elementów. Jednym z nich jest trzonek przypominający nieco swoim wyglądem młotek. Na trzpieniu umieszczony jest element z dwoma końcówkami z wgłębieniami odpowiadającymi rozmiarom piłki. Trzonek jest ostro zakończony u góry. Drugim elementem jest piłka z otworem, która do trzonka przymocowana jest za pomocą linki. Najczęściej kendama wykonana jest z drewna i pomalowana na różnorodne kolory. Do produkcji tej zabawki zazwyczaj używane jest drewno klonowe, bukowe lub wiśniowe. Obecnie oferowane są również produkty wykonane z tworzywa sztucznego.

Zadaniem osoby, która chce zagrać w tę grę, jest umieszczenie piłki na ostrym zakończeniu trzonka. Można też próbować trafić nią we wgłębienia. Dla osób bardziej zaawansowanych dostępne są też inne modele np. z pięcioma otworami w piłce.

Yoyo – jak się nim bawić?

Yoyo jest powszechniej znane w naszym kraju niż kendama. O jego popularności świadczy chociażby to, że co roku organizowane są różnorodne konkursy, a nawet mistrzostwa w yoyo. Największy konkurs skupia wokół siebie pasjonatów, którzy mogą wygrać nagrody w takich kategoriach jak Freestyle i Junior Freestyle, X-Division, Ladder, Buddha Sleeper Contest czy Yoyo Battle. Bardzo duże zainteresowanie budzą dwie pierwsze kategorie, gdzie uczestnik prezentuje pokaz z opracowanej przez siebie sekwencji trików.

Yoyo ma niezwykle prostą budowę – jest to szpulka o odpowiednim kształcie umieszczona na sznurku. Konstrukcja yoyo pozwala na wywołanie ruchu obrotowego, dzięki któremu zabawka sama „wraca” do góry i nawija się na sznurek. Zabawka ta pochodzi najprawdopodobniej z Chin, ale dzisiaj znana jest na całym świecie.

Dostępne dzisiaj zabawki typu yoyo mogą mieć też nieco inną konstrukcję, która pozwala na kręcenie się przez jakiś czas szpulki w miejscu. Jest to wykorzystywane przy wykonywaniu efektownych trików.

Gdzie szukać tego typu zabawek?

Zarówno yoyo, jak i kendama powinny być wykonane z materiałów dobrej jakości, by wytrzymały długie godziny ćwiczeń i zabawy. Warto więc szukać sklepów, które specjalizują się w sprzedaży tego typu produktów. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie oferty sklepów internetowych, które często mają szeroki asortyment, a także o wiele przystępniejsze ceny, niż te stacjonarne.

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją zabawę z tego typu zabawkami, warto wybrać prostsze i nieco tańsze modele, które będą pozwalały na wykonywanie podstawowych trików. To pozwoli nabrać wprawy i nie zniechęci do zabawy. Dopiero z czasem, gdy już podstawy będą opanowane, warto wybrać modele bardziej zaawansowane, pozwalające na wykonywanie skomplikowanych sztuczek.