wtorek, luty 27, 2024
środa, 25 październik 2023 16:17

Czy tapety przestrzenne faktycznie powiększają wizualnie przestrzeń?

fototapeta 3D fototapeta 3D mat. prasowe

W świecie aranżacji wnętrz dostępnych jest wiele trików, dzięki którym wyczarujesz zachwycający wystrój pomimo różnych mankamentów, z jakimi możesz mieć do czynienia. Zazwyczaj największym problemem bywa niewystarczający metraż. W Internecie znajduje się wiele poradników, jak sprytnie urządzić małe mieszkanie, by praktycznie wykorzystać każdy metr kwadratowy. My natomiast chcemy się skupić na tym, jak optycznie powiększyć wnętrze, wprowadzając do niego iluzję dodatkowego metrażu. Kluczem do sukcesu są fototapety na ścianę 3d. Jak wiele zmieni ten jeden nowy element w mieszkaniu? Będziesz zaskoczony!

 

Fototapeta 3d, czyli trzeci wymiar zaklęty w ściennej dekoracji

Fototapety są dobrze znane w świecie dekoracji wnętrz. Tym jednak, co jest wyjątkowego w proponowanym przez nas rozwiązaniu, to wzory, które imitują trzeci wymiar na kilka różnych sposobów w zależności od tego, co przedstawiają. Odpowiednio dopasowany wzór zadziała jak magiczne zaklęcie – zamiast płaskiej ściany, która zamyka pokój, pomieszczenie otworzy się na rozległy widok malowniczego pejzażu lub miejskiej panoramy. Tutaj znajdziejsz więcej propozycji https://redro.pl/fototapety/tematy/przestrzenne/

W ten sposób zyska się wrażenie niczym nieograniczonego krajobrazu, co całkowicie zmieni dotychczasowe postrzeganie realnego metrażu. Zmysł wzroku automatycznie będzie odbierał taki pokój jako większy, niż jest w rzeczywistości. Podobny efekt dają duże przeszklenia i okna, które wpuszczają światło i otwierają pokój na to, co jest na zewnątrz. Fototapeta 3d to znakomita alternatywa, gdy w pokoju jest mało okien lub nie ma z nich ciekawego widoku.

Decydując się na takie rozwiązanie, pamiętaj o tym, że bardzo ważne jest odpowiednie wyeksponowanie fototapety 3d. Przestrzenne wzory nie powinny być zasłonięte wysokimi meblami ani sprzętami, ponieważ zaburzy to efekt trójwymiarowości. Mogłoby się też wydawać, że wzór, który ma powiększyć metraż, najlepiej umieścić na największej ścianie w pokoju. Jeśli jednak znajduje się na niej telewizor i półki lub stoi przy niej wysoka kanapa, lepiej wybrać mniejszą ścianę, która jest odsłonięta. 

Zobacz, jakie fototapety na ścianę 3d wybrać, by zyskać świetny efekt

Co mogą przedstawiać fototapety przestrzenne do salonu czy sypialni, by optycznie powiększyły metraż? Jest kilka propozycji o całkiem odmiennym charakterze. Warto pamiętać o tym, że elementy dekoracyjne muszą pasować do stylu urządzanego pokoju. Dlatego nawet jeśli Twoim priorytetem jest wizualne powiększenie metrażu, a nie ozdobienie ściany, warto zadbać o to, by stylistyka dekoracji wpasowała się w otoczenie.

·       Krajobraz

Jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań są wzory z malowniczymi pejzażami. Im bardziej rozległy widok, tym lepszy efekt zyskasz. Miłośnikom gór polecimy sięgający aż po horyzont pejzaż ze wzniesieniami skrytymi w chmurach, a wielbicielom morza piaszczyste wybrzeże ze spokojną taflą wody. Ciekawą propozycją jest także leśny krajobraz ze ścieżką biegnącą między drzewami, ponieważ taki wzór prowadzi wzrok patrzącego w głąb kompozycji, co potęguje efekt trzeciego wymiaru. Pejzaże pasują do wnętrz w stylu rustykalnym, eko, skandynawskim, ale też industrialnym. W przypadku tego ostatniego warto postawić na dziki w charakterze widok – wzburzony ocean lub burzę nad górami.   

Czarno-biała-fototapeta-3z-krajobrazem-w-salonie.jpg

·       Miejska panorama

Jeśli lepiej czujesz się w mieście niż na łonie natury, wybierz fototapety przestrzenne 3d z panoramą nowoczesnego miasta. Doskonałym rozwiązaniem jest widok z lotu ptaka na sięgające chmur wieżowce, które skąpane są w złotym blasku wschodzącego słońca. Takie przedstawienie nie tylko wprowadzi do pokoju wrażenie dodatkowej przestrzeni, ale rozjaśni także aranżację, co również wpłynie na poprawę wyglądu małego wnętrza.

·       Architektura

Elementy architektoniczne, które same w sobie są przestrzenne, to znakomity motyw dekoracyjny, żeby optycznie powiększyć metraż. W tym przypadku propozycji jest całkiem sporo. Możesz wybrać wzór z jednym ze słynnych mostów takich jak Golden Gate Bridge lub Most Brookliński. Świetnie sprawdzi się także fototapeta z tunelem biegnącym przez alpejskie wzniesienia lub malownicza uliczka gdzieś w Paryżu, przy której znajdują się kawiarenki. Z kolei doskonałym pomysłem na wizualne powiększenie łazienki okaże się jeden z urokliwych weneckich kanałów.

·       Abstrakcja

Jeśli chcesz zachować minimalistyczny charakter aranżacji i ani pejzaże, ani miejskie widoki nie będą pasować do Twojej aranżacji, wówczas dobrym rozwiązaniem mogą się okazać abstrakcyjne motywy dekoracyjne. Należą do nich na przykład desenie imitujące przestrzenne mozaiki  lub wzory bazujące na optycznej iluzji, która igra ze zmysłem wzroku. Takie przedstawienia zdają się wirować lub falować, co automatycznie wprowadza do pokoju wrażenie dodatkowej przestrzeni.  

 

Każda z przywołanych tutaj propozycji ściennych dekoracji pozwoli Ci optycznie powiększyć metraż, wprowadzając do pokoju iluzję dodatkowej przestrzeni. Jeśli chcesz dodatkowo spotęgować efekt metamorfozy, poza wykorzystaniem fototapety możesz także sięgnąć po inne triki. By pokój wydawał się większy, niż jest, zrezygnuj z firanek i zasłon na oknach i poprzestań na roletach, wprowadź wiele źródeł światła i wybierz meble stojące na nóżkach, co optycznie nada pokojowi lekkości. To wszystko w połączeniu z fototapetami przyniesie znakomity rezultat.