wtorek, 03 wrzesień 2019 20:41

Na co zwrócić uwagę wybierając drzwi do mieszkania?

Drzwi do domu Drzwi do domu

Jednym z bardzo ważnych elementów, jakie są niezbędne w każdym mieszkaniu czy też domu są odpowiednie drzwi.

Oczywiście inne drzwi będą potrzebne w mieszkaniu w bloku, a zupełnie inne w przypadku domu znajdującego się na obrzeżach miasta. Dlatego też, zanim zdecyduje się na konkretne rozwiązanie, trzeba poznać parametry, na które warto zwrócić, wybierając odpowiednie drzwi.

Temperatura

Ochrona przed utratą temperatury z wewnątrz to jedna z najważniejszych kwestii, jaką muszą spełniać >drzwi do domu. Każde drzwi są określone parametrem przenikalności cieplnej. Oczywiście każdy model drzwi ma swoją konkretną wartość, która zależy od materiału i konstrukcji skrzydła. Najczęściej wartość tego parametru waha się od 1 do 2.5 W/(m^2*K), jednak w przypadku drzwi w domach nie powinna ona przekraczać 1.5. Istotną kwestią, która wpływa także na ten parametr, jest wypełnienie drzwi, a na rynku można znaleźć między innymi drzwi wypełnione kartonem. Jednak warto wybierać modele wypełnione pianką termoizolacyjną czy też styropianem. Oczywiście na przenikalność cieplną ma także wpływ, jak grube jest skrzydło.

Dźwiękoszczelność

W przypadku drzwi do domu kwestia ta nie ma takiego znaczenia, jednak w przypadku drzwi do mieszkań powinna być możliwie jak największa. Parametr ten określany jest jako Rw i najczęściej wynosi pomiędzy 27 a 43 dB. Im wyższa wartość tym lepiej, a największy wpływ ma właśnie wypełnienie drzwi.

Ochrona przed włamaniem

Jest to istotne zwłaszcza w przypadku bardziej niebezpiecznych dzielnic czy też mieszkania w blokach. Poziom odporności na włamanie określany jest parametrem RC od 1 do 6. Im wyższa wartość tym drzwi są bezpieczniejsze. W przypadku RC 1 powinny one ochronić przed nieudaną próbą włamania, a RC 6 nawet przed dokładnie przygotowaną próbą włamania z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu. Oczywiście poza samą konstrukcją drzwi istotna jest także specjalna wkładka do drzwi. Wkładki oznaczane są kolejnymi literami alfabetu. Już wkładki oznaczone jako B czy C zapewniają odpowiedni poziom bezpieczeństwa w połączeniu z odpowiednimi drzwiami.

Rzeczą, na którą najmniej zwraca się uwagę, jest ochrona drzwi przed zniszczeniem. Jest to dość istotne w przypadku posiadania kotów i drzwi, tak aby nie miały one okazji ich porysować czy to od zewnątrz, czy wewnątrz. Zanim zdecyduje się na konkretny model warto porównać kilka modeli dostępnych na rynku.

© 2013-2020 by SN2.EU