wtorek, 10 kwiecień 2018 12:45

Jak układać trawniki rolowane

Trawa rolowana to gotowy produkt przeznaczony do natychmiastowego ułożenia w ogrodzie, parku, na boisku sportowym, pod siedzibą firmy lub na skarpie. Można układać ją cały rok, poza okresami, gdy ziemia jest mocno zmarznięta. Wyjaśniamy w jaki sposób należy układać trawniki rolowane.

 

Kiedy układać trawnik rolowany?

Choć trawniki z rolki można układać cały rok, to najlepiej zrobić to wiosną bądź we wrześniu lub październiku – niska temperatura i częste deszcze pozytywnie wpływają bowiem na ukorzenianie się traw. Trawniki rolowane można z powodzeniem układać nawet późną jesienią, gdyż są one dość odporne na przymrozki.

Etap I – przygotowanie podłoża

Przed rozpoczęciem układania trawnika rolowanego, trzeba oczyścić podłoże z korzeni, kamieni oraz wszelkich pozostałości po budowie. Konieczne jest również usunięcie wieloletnich chwastów.

Trawa z rolki najlepiej rośnie w glebie lekkiej, próchnicznej i o obojętnym Ph. Gdy podłoże jest zbyt kwaśne, koniecznie trzeba posypać je wapnem lub kredą. Z kolei, jeśli jest gliniaste, to należy dodać do niego piasku.

Etap II – układanie trawnika

Darń należy układać zaraz po przywiezieniu, a całą pracę wykonać trzeba w ciągu jednego dnia. Wszystko dlatego, że przetrzymywanie trawy w rolkach może stać się powodem jej zniszczenia. Warto wiedzieć, że darń należy rozłożyć w ciągu 48 h od momentu wycięcia. Układanie trawnika z rolki nie jest skomplikowane. Rolki darni trzeba bowiem układać ściśle obok siebie, bez naciągania, a miejsca ich połączeń w sąsiadujących rzędach muszą mijać się jak spoiny cegieł w murze. Rolki trawy rozwija się w ten sposób, by źdźbła każdej z nich skierowane były w tę samą stronę, a więc wszystkie „z włosem” lub „pod włos” (dzięki temu trawnik będzie wyglądał jednolicie).

W zależności od potrzeb przycina się brzegi trawnika, aby nadać mu odpowiedni kształt, a miejsca odciętych fragmentów uzupełnia się ziemią (chroni to krawędzie darni przed wysychaniem). Ułożony trawnik trzeba obficie podlać wodą, a następnie przywałować. W ten sposób podłoże i darń są elastyczne i dojdzie do połączenia obu warstw oraz wypchania pęcherzyków powietrza. 

Bardzo istotne jest, aby zadbać o trawnik w fazie jego przyrostu do podłoża i nie dopuścić do jego wyschnięcia. Regularne nawadnianie to klucz do sukcesu.

2 tygodniach od jego ułożenia.

© 2013-2020 by SN2.EU