poniedziałek, 09 kwiecień 2018 08:34

Co warto wiedzieć o wodzie kotłowej?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest woda kotłowa do sprawnego funkcjonowania kotłów. Nie możemy bowiem zastosować w nich zwykłej wody. Dlaczego? Ponieważ jest za twarda, a kotły do bezawaryjnego działania potrzebują wody miękkiej. Dowiedz się, czym jeszcze różni się woda kotłowa od zwykłej, oraz w jaki sposób należy ją oczyszczać.

Gdy zastosujemy w kotłach zwykłą, twardą wodę istnieje spora szansa, że na ich poszczególnych elementach pojawi się korozja i osad. Aby tego uniknąć, w kotłowniach wykorzystywana jest specjalna woda kotłowa. Poznaj jej największe zalety.

Właściwości wody kotłowej

Ciecz wykorzystywana w kotłowniach musi być przede wszystkim miękka, gdyż twarda woda powoduje powstanie osadów. Co więcej – ważne jest także jej pH, które nie powinno przekraczać dwunastu. Istotna jest również zawartość rozpuszczonego tlenu w wodzie kotłowej, gdyż jego obecność przyczynia się do korozji tlenowej instalacji. Jeżeli zależy nam, żeby instalacje kotłowe działały sprawnie i bez zarzutu, należy zadbać o regularne sprawdzanie jakości wody zasilającej układy kotłowe oraz samej wody kotłowej pod kątem jej korozyjności i osadotwórczości. Tego typu usługi świadczy ciesząca się zaufaniem firma Global Concepts 2000 Polska w Szczecinie, która oferuje skuteczne środki do uzdatniania wody.

Uzdatnianie wody kotłowej

Jakość wody używanej w układach kotłowych jest podstawowym warunkiem właściwej pracy systemu. Gdy woda jest twarda, ma za niskie pH oraz można dostrzec obecność rozpuszczonych w wodzie gazów, dochodzi do korozji tlenowej, która znacząco zmniejsza efektywność pracy systemu. Wówczas do prawidłowego działania niezbędny jest większy nakład energii. Dlatego tak ważne są odpowiednio dobrane, specjalistyczne produkty chemiczne do uzdatniania wody kotłowej. Ich zastosowanie zredukuje tlen, ureguluje pH i usunie wszelkie zanieczyszczenia, które mogą negatywnie wpływać na funkcjonowanie kotłów.

Pamiętajmy o tym, jak wielką rolę odgrywa woda w układach kotłowych. Nigdy nie stosujmy zwykłej, twardej i nie uzdatnionej cieczy. Używajmy tylko wody kotłowej, która posiada odpowiednią miękkość i właściwe pH. Dbajmy o regularne weryfikowanie stanu wody – to, czy jest ona wystarczająco czysta, by we właściwy sposób spełniać swoje funkcje, powinni oceniać specjaliści z renomowanej firmy, która zajmuje się uzdatnianiem wody. Jeśli okaże się, że pojawiła się korozja, należy zastosować profesjonalne środki redukujące poziom tlenu, regulujące pH oraz preparaty do usuwania zanieczyszczeń. Dzięki temu instalacje grzewcze będą działały wydajnie i bez zarzutu.

© 2013-2020 by SN2.EU