środa, 04 kwiecień 2018 12:28

Kostka brukowa

Kostka brukowa w czasach obecnych jest powszechnie widywanym rozwiązaniem w średnich i małych miastach. No a jeśli chodzi o duże miasta, to tam nawet drogi osiedlowe wykłada się kostkę.

Rzecz jasna blisko dwie dekady temu nawet w przypadku osiedli ulice były asfaltowe, ale teraz jest to najczęściej kostka brukowa i to ta szara prostokątna, która jest opcją najtańszą, No a płyty chodnikowe zniknęły  i co najważniejsze nawet w małych miastach niewiele ich zostało, bo kostka chodnikowa prezentuje się od nich znaczniej lepiej, bo te stare płyty chodnikowe odlewane na ryflowanej blasze tuż przed wymianą nie prezentowały się dobrze. Jednym słowem wiele sezonów zrobiło swoje i dlatego płyty chodnikowe starego typu widuje się jedynie w miejscach niemal nie odwiedzanych. Mowa tu o chodnikach znajdujących się w centrach mało atrakcyjnych osiedli i o innych miejscach tego typu. Lecz płyty chodnikowe nadal istnieją, a jeśli chodzi o te najnowsze jej opcje, to najczęściej widuje się je w tych obniżeniach chodnika przy przejściach dla pieszych. Tego typu płyty chodnikowe się nieco wyróżniają, czyli są żółte, a cała reszta chodnika jest szara. Te żółte betonowe płaskie płyty chodnikowe mają też takie garby na swojej powierzchni. Te detale są wyczuwalne i pełnią też funkcję praktyczną. Mowa tu o tym, że gdy osoba niewidoma wejdzie na taką płytę chodnikową, to wie, że przed nią lub przed nim znajduje się przejście dla pieszych.

Kostka brukowa to też element który pojawia się na ciągu pieszo rowerowym. Na ciągu tego typu taka kostka chodnikowa ma dwa kolory, czyli po jednej stronie może być szara, a po drugiej różowa i to rzecz jasna odcina ścieżkę rowerową od chodnika. Tego typu rozwiązanie widuje się w wielu średnich i w dość wielu dużych miastach, ale bywa też i tak, że od chodnika ścieżkę rowerową oddziela wąski pas zieleni, a sama ścieżka jest asfaltowana. No wale znacznie taniej wychodzi budowanie ciągów pieszo rowerowych z kostki brukowej lub z kostki chodnikowej, bo rozwiązanie to nie wymaga kombinowania i co najistotniejsze budowa lub przebudowa tego typu ciągu jest dość tania, bo wystarczy do tego ekipa budowlana, spalinowa ubijarka do gruntu i można budować tego typu ciąg pieszo rowerowy. Czasami do tych celów używa się walca drogowego, ale ta metoda zazwyczaj dotyczy kostki brukowej którą robi się osiedlowe ulice.

© 2013-2020 by SN2.EU